Pred viac ako 3000 rokmi sa na svetlo sveta dostali slnečné hodiny, ktoré boli práve z dielne starých Egypťanov. Určite ste si aj vy všimli, že váš tieň sa v závislosti na dennú dobu mení. Práve starí Egypťania sa rozhodli merať čas podľa meraní tieňa, ktoré urobili.
Slnečné hodiny sa stali populárne a dnes ich môžete nájsť aj u nás, napríklad na rôznych hradoch a zámkoch. Slnečné hodiny v tvare písmena „T“ merali polovicu dňa, kedy svietilo Slnko a boli rozdelené na 12 dielov.
Nikto však presne nevie, prečo si starí Egypťania vybrali práve číslo 12. Niektorí ľudia si myslia, že práve preto, že 12 sa dá deliť číslami 2, 3, 4, 6. Číslo 10 by bolo možno vhodnejšie, pretože máme 10 prstov na rukách a 10 prstov na nohách, ale 10 je deliteľná „len“ číslom 2 a 5. Keď si ale zrátate všetky články na prstoch jednej ruky, je to tiež 12.
Ale prečo?
Slnečné hodiny neboli veľmi užitočné keď zapadlo Slnko. Ak chceli starí Egypťania zistiť koľko je hodín aj v noci, pozreli sa na hviezdy. Rovnako ako Slnko, aj hviezdy sa „pohybujú“ po oblohe, a teda sa dalo ako-tak určiť koľko je hodín. Vybrali si 12 hviezd, ktoré pozorovali, a podľa ktorých merali hodiny. Nakoniec sčítali 12 + 12 a dokopy to dávalo deň, ktorý má 24 hodín.
Ale prečo?
Ďalšia civilizácia, ktorá sa s obľubou venovala meraniu času, boli Babylončania. Začali používať číslo 60, a to aj z toho dôvodu, že kruh sa dá rozdeliť na 360 dielov, a teda 360 stupňov, alebo teda na 6 dielov po 60 stupňov. Preto majú aj hodiny kruhový tvar a sú rozdelené na 60 dielov, a teda 60 minút. Každá minúta sa následne rozdelila na 60 sekúnd, pretože je to čas, za ktorý obehne veľká ručička celý kruh. Kým sa toto celé doviedlo do dokonalosti, prešlo veľa času.
Je to celkom zaujímavé, no nie? Prastaré myšlienky našich predkov naďalej existujú aj dnes a používame ich v praxi každý deň. Rátanie času sa už asi nikdy nezmení, no ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo je to práve takto, možno ste našli odpovede na svoje otázky práve v tomto článku. Alebo si myslíte, že na to naši predkovia prišli úplne iným spôsobom? Dajte nám vedieť v komentároch.
interez.sk (Lucia M.), mentalfloss.com
Nahlásiť chybu v článku