Blíži sa koniec sveta? Existuje mnoho predpovedí o budúcnosti, ktoré vzbudzujú nielen zvedavosť, ale aj strach. Známy fyzik Stephen Hawking pred svojou smrťou hovoril o predpovedi konca sveta, ktorú by sme mohli prirovnať k apokalyptickým príbehom. Ako na tieto varovania reaguje NASA?
Stephen Hawking, ktorý sa preslávil svojimi prelomovými úvahami o vesmíre a kvantovej fyzike, opakovane upozorňoval na hrozby, ktoré by mohli ovplyvniť prežitie ľudstva.
Podľa vedca Zem zahubí jadrová vojna, pandémie a umelá inteligencia
Hawking počas celej svojej vedeckej kariéry vyzýval ľudí, aby začali s osídľovaním iných planét, ak chcú prežiť dlhodobo. V roku 2016 pre BBC odhalil svoju predpoveď o konci sveta. Podľa jeho tvrdení, Zem privedie k zániku globálne otepľovanie, zmena klímy, rast populácie a spotreba energie. Do roka 2600 tak bude z našej Zeme žeravá guľa, na ktorej nebude možné žiť, ak nezmeníme naše správanie.
Fyzik za existenčné hrozby označil aj jadrovú vojnu, pandémie a umelú inteligenciu. Desivé je, že dve veci z týchto tvrdení sa odvtedy naplnili.
Potvrdila NASA dátum konca sveta podľa Hawkinga?
Napriek častým špekuláciám a dramatickým interpretáciám Hawkingových slov, NASA sa nikdy oficiálne nepridala k potvrdeniu dátumu konca sveta, ktorý vedec predpovedal. Avšak Newsweek uvádza, že NASA aktuálne varuje ľudstvo pred globálnym otepľovaním, ktoré spôsobujeme my ľudia. Zároveň zdôrazňuje, že ľudstvo má stále silu ovplyvniť závažnosť týchto dosahov, pretože naša budúcnosť závisí od rozhodnutí, ktoré urobíme dnes.
Unilad píše, že NASA v týchto dňoch hovorí o potenciálnom zániku Zeme, citujúc predpoveď Stephena Hawkinga: „Účinky globálneho otepľovania spôsobeného človekom sa dejú teraz, sú nezvratné pre ľudí žijúcich v súčasnosti a budú sa zhoršovať, pokiaľ ľudia budú pridávať skleníkové plyny do atmosféry.“
Podľa webu MSN, vesmírna agentúra NASA tak potvrdila Hawkingovu teóriu, no neposkytla konkrétny dátum vypršania platnosti pre našu planétu. Varuje však, že ak bude ľudská spotreba energetických zdrojov pokračovať v nezmenšenej miere, náš koniec by mohol prísť oveľa skôr, ako sa očakávalo.
Napriek tomu sa NASA aj naďalej sústreďuje na preventívne opatrenia, monitorovanie asteroidov, vesmírneho počasia a riešenie klimatických zmien.
Nahlásiť chybu v článku