Svetová história si pamätá niekoľko objavov, ktoré mali zásadný vplyv na jej ďalší vývoj. Medzi obrovské úspechy môžeme považovať nález vody v Líbyi, lokalizovanie masívnych zásob ropy v Saudskej Arábii, ale aj nájdenie diamantov v Južnej Afrike. Práve diamantovú horúčku v jednej z najvyspelejších krajín „čierneho kontinentu“ si priblížime v dnešnom článku.
Južná Afrika, podobne ako iné africké krajiny, bola dlhé roky pod vplyvom britských, nemeckých či holandských kolonizátorov. Tamojší obyvatelia sa živili prevažne poľnohospodárstvom a história tohto územia sa začala lámať približne v druhej polovici 19. storočia. Ako uvádza blog na webe Shimansky, kľúčovým bol rok 1867 a prechádzka iba 15-ročného mladého muža menom Erasmus Jacobs.
Na brehu rieky Orange, blízko farmy, kde žil so svojou rodinou, našiel priehľadný kameň. Erasmus ukázal kameň svojmu otcovi, ktorý ho zase vzal k farmárovi zo susedstva. Farmár Van Niekerk sa domnieval, že kameň je veľmi zaujímavý, a tak ho od rodiny Jacobsovcov kúpil. Následne ho poštou poslal do Grahamstownu, kde sa potvrdilo, že ide o veľký, 21-karátový diamant. Ten neskôr dostal názov Eureka Diamond a je jedným z najdôležitejších diamantov v histórii Južnej Afriky.
Nikto zo zainteresovaných v tej dobe zrejme netušil, aká hystéria sa po objave spustí. Diamanty boli veľmi vzácnou komoditou, ktorá sa v menších množstvách objavovala v krajinách ako India či Brazília. Pre zriedkavý výskyt sa ich cena pohybovala vo vysokých číslach.
Podľa portálu Cape Town Diamond Museum sa koncom 70. rokov 19. storočia začali nálezy diamantov hromadiť a boli predovšetkým aluviálneho charakteru. To znamená, že ich šťastlivci nachádzali blízko miestnych potokov a riek. Druhý veľký objav prišiel v roku 1869 a spôsobil masívnejšie kopanie v oblasti rieky Vaal. Tentoraz išlo o približne 83-karátový diamant. Koncom roka 1870 tu už diamanty hľadalo približne 5 000 ľudí. Skutočne zásadné udalosti však prišli až o rok neskôr.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- ako sa začala diamantová horúčka v Južnej Afrike;
- ako baníci otvorili „bránu do pekla“;
- ako Cecil Rhodes ovládol celý trh;
- aké negatívne udalosti sa s horúčkou spájajú.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku