Prednedávnom vyšiel na svetlo sveta nový dokument s názvom „Alive Inside“ (Žíví vo vnútri), ktorý podrobne popisuje priebeh liečby pacientov, ktorí trpia demenciou. Pacientom v pravidelných dávkach „podávali“ ich obľúbenú hudbu, na ktorú reagovali skutočne pozitívne. Hudba im pomohla znovu ožiť. Pri počúvaní známych piesní začali pacienti spievať, dokázali odpovedať na otázky o svojej minulosti a dokonca dokázali pokračovať v krátkej konverzácii s ostatnými ľuďmi.
To všetko je dôkazom toho, že hudba má na nás veľmi silný vplyv. Emócie, ktoré vyvoláva, majú spojitosť s našou minulosťou a môže nám navrátiť isté spomienky. To isté sa deje aj u pacientov demencie – pomáha im spomínať na staré spomienky, a dokonca im pomáha pamätať si tie nové.
Na čo všetko je však ešte hudba liek? Poďme sa na to pozrieť.
Predčasne narodené deti
Predčasne narodené deti si vyžadujú dlhší pobyt v nemocnici, aby im odborníci pomohli pribrať na váhe a sile. Mnoho nemocníc sa v tomto smere obrátilo na hudbu s cieľom tento proces uľahčiť a zrýchliť. Tím kanadských vedcov dokonca zistil, že týmto deťom sa pri počúvaní hudby znížila hladina bolesti a zlepšili stravovacie návyky, čo im pomohlo rýchlo priberať. Nemocnice tiež používajú hudobné nástroje, pomocou ktorých napodobňujú zvuk tlkotu srdca a maternice matky, čo pomáha predčasne narodené deti úplne upokojiť až ku spánku. Vedci tiež tvrdia, že najviac detí upokojuje Mozart – táto hudba ich často privádza k spánku, čím nespotrebujú veľa energie naopak, viac jej naberú.
Rast rastlín
Ak pomáha hudba deťom, aký vplyv bude mať na rastliny? Touto otázkou sa zaoberala Dorothy Retellack, ktorá dokonca v roku 1973 napísala knihu „The Sound of Music and Plants“, v ktorej opisuje účiinky hudby na rast rastlín. Dorothy hrávala jednej skupine rastlín rockovú hudbu, druhej skupine identických rastlín zas relaxačnú hudbu. Zistila, že rastliny, ktoré počúvali relaxačnú hudbu boli veľké, plné zelenej farby a dokonca ich rast smeroval ku zdroju hudby. „Rockové“ rastliny boli vysoké, no zvädnuté s vyblednutými listami a od zdroju hudby boli odklonené.
Strata sluchu
Hudba síce nemôže vyliečiť stratu sluchu, ale môže jej pomôcť zabrániť. Na istej štúdii sluchu sa zúčastnilo 163 dospelých ľudí, z ktorých 74 boli celoživotní hudobníci. Ľudia, ktorí celý život hrávali hudbu, dokázali lepšie spracovávať zvuky. Dokonca 70-ročný hudobník rozumel ľudskej reči v hlučnom prostredí lepšie, ako 50 ročný „nehudobník“. Zaujímavý výsledok, nemyslíte?
Zlomené srdce
Nemyslíme ten druh zlomeného srdca, keď vás opustí partner, ale ten druhý spôsob – srdcový infarkt. Hudba môže pomôcť pacientom, ktorí sa zotavujú z infarktu a srdcových operácii tým, že spomalí srdcovú frekvenciu a zníži ich úzkosť. Ako prevenciu by ste mali počúvať veselú hudbu, pri ktorej sa cítite dobre. Výskum hovorí, že podobné skladby spôsobujú zvýšený krvný obeh a rozširujú cievy, čo podporuje celkové zdravie.
Športový výkon
V roku 2005 sa konala v Británii zaujímavá štúdia, ktorá skúmala vplyv hudby na športovcov. Zistila, že hudba môže zvýšiť športový výkon až o 20%. To je zhruba rovnako veľa, ako povzbudzujúce látky, ktoré sú však nelegálne. Pre dosiahnutie lepších výsledkov skúste hudbu s rýchlym tempom počas intenzívneho tréningu, a pokojnejšiu hudbu počas rozcvičky.
Predaj alkoholu
Máte predajňu s vínom? Máte v nej nemecké, francúzske či iné vína? Štúdia z roku 1999 ukázala, že púšťanie nemeckej hudby v obchodoch s vínom zvýšilo predaj nemeckých vín, naopak púšťanie francúzskej hudby zas zvýšilo predaj tých francúzskych. Ak vám teda nejdú slovenské vína, skúste to s ľudovkami.
Pri akej hudbe sa cítite najpríjemnejšie vy? Ktoré skladby vás dokážu najlepšie upokojiť a ktoré vás vedia naopak poriadne nabudiť? Podeľte sa o nich s nami v komentároch.
interez.sk (M. Blaško), mentalfloss.com
Nahlásiť chybu v článku