Ľudská myseľ je neuveriteľne silná a komplexná. Aj keď o nej vieme vďaka mnohým výskumom a štúdiám stále viac a viac, ešte dlho potrvá, kým ju vedci preskúmajú a dokážu spoľahlivo zmapovať.
Napriek tomu existuje mnoho trikov a tipov, ktoré sme sa naučili o ľudskom mozgu a najmä to, ako sa mozog v niektorých konkrétnych situáciách správa. Pozrite sa niekoľko takýchto trikov, ktoré vám môžu uľahčiť každodenný život.
Prečítajte si aj týchto 9 psychologických trikov, ktoré vám pomôžu zanechať na prvom stretnutí vždy dobrý dojem.
Ak chcete, aby vás brali vážne
Ak chcete zdôrazniť nejakú informáciu a presvedčiť ostatných aby jej verili, povedzte im, že vás to naučil váš otec alebo mama. Ľudia sa prirodzene prikláňajú k názorom, radám, či informáciám, ktoré vyslovia rodičia.
Keď chcete, aby ostatní súhlasili s tým, čo hovoríte
Ak chcete, aby ostatní v kolektíve s vami súhlasili, jednoducho počas rozprávania kývajte súhlasne hlavou. Prikyvovanie naznačuje ostatným, že to, čo hovoríte, má hlavu a pätu a ľudia majú tendenciu opakovať to, čo vidia. V tomto prípade to znamená, že súhlasia s tým, čo hovoríte.
Ak chcete, aby vaše deti jedli zeleninu
Namiesto otázky, či si dieťa dá na jedenie zeleninu, je vhodné im dať na výber rozhodnúť len o množstve. Týmto síce rozhodnete, že dieťa zeleninu jesť bude, no dieťa bude mať zachovanú možnosť voľby, aj keď len o množstve. Takže namiesto toho, aby ste sa opýtali či si dá brokolicu, je vhodné sa opýtať, či si dá tri alebo päť kúskov brokolice.
Parafrázujte, aby ste ukázali, že počúvate
Byť skutočne dôsledným poslucháčom je často pomerne náročné. Ak ale chcete vzbudzovať dôveru a pôsobiť úprimne, skúste v rozhovore s nejakou osobou parafrázovať to, čo vám predtým hovorila. Tým dáte najavo, že počúvate a uvažujete nad tým, čo vám ostatní hovoria. Ale všetko s mierou. Umenie je tiež nepreháňať to.
Ak potrebujete pomoc
Ak potrebujete od niekoho výpomoc, mali by ste ísť na to priamo a nekľučkovať okolo toho. Najlepšie je začať rozhovor štýlom: „Potrebujem tvoju pomoc“.
Vďaka tomu bude dotyčná osoba v stave, že jediný, kto vám dokáže pomôcť, je práve ona. Navyše tak nedostáva veľa času na uvažovanie ako sa z pomoci vyvliecť.
Ak si myslíte, že vás niekto špehuje
V prípade, že sedíte v kaviarni alebo napríklad v reštaurácií, môžete mať niekedy pocit, že vás niekto stále pozoruje či sleduje. Aby ste sa o tom presvedčili, skúste predstierať zívanie a rozhliadajte sa po ľuďoch. Keďže je zívanie veľmi „nákazlivé“, do niekoľkých sekúnd by váš tajný pozorovateľ mal začať takisto zívať.
interez.sk (Matej Mensatoris) higherperspectives.com
Nahlásiť chybu v článku