Odborníka pozná celý svet vďaka jeho pôsobeniu v Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pozornosť si tiež získal, keď Elon Musk pochválil jeho štúdiu o pozornosti vodičov v prípade šoférovania s poloautomatizovaným systémom, ktorý využívajú modely v spoločnosti Tesla.
Uznávaný počítačový vedec Lex Fridman vystúpil ako hosť v ikonickom podcaste Joea Rogana. Počas trojhodinového rozhovoru sa muži venovali debatám o technologickom pokroku či automatizácii áut – zabŕdli aj do tém pôstov, filmu, či výkonu ultramaratóncov.
V jednom bode však skončili pri téme o čosi temnejšej – otvorili diskusiu o živote a smrti.
Čo nás čaká po smrti?
„Pokiaľ si vezmeme smrť,“ pýta sa Fridman, „je smrť dôležitá pre stvorenie? Podľa mňa áno – pre život, pre ľudí, pre nás ako spoločnosť… Je veľmi dôležité, aby náš život skončil. Smrť je významná pre všetko živé.“
Rogan sa vedca spýtal, čo si myslí o tom, čo nás čaká po smrti – a či si myslí, že naše vedomie v momente smrti prekročí akúsi inú dimenziu. Fridman mu odpovedal spôsobom, ktorý príjemne prekvapil dokonca i samotného Rogana.
„Myslím si, že nie som dosť múdry na to, aby som o tom vôbec premýšľal,“ povedal vedec. „Vieme toho strašne málo,“ doplnil s poznámkou, že existencia skutočnej krásy v našom svete neoddeliteľne súvisí s existenciou utrpenia.
Za jeho odpoveď ho poslucháči pochválili. Páčilo sa im, že nepochybne jeden z najinteligentnejších mužov dnešnej doby priznáva, že ani on na takéto otázky odpoveď nemá.
„Tí skutočne inteligentní majú pokoru, pretože si uvedomujú, ako málo toho vedia. Ďakujem, Lex,“ reaguje jeden z komentárov.
Iní s ním len súhlasia. „Jeden z najlepších spôsobov, ako zistíte, že niekto je veľmi múdry, je jeho ochota priznať si, že niečo nevie.“
Nahlásiť chybu v článku