Bývanie bude vždy aktuálnym problémom a ľudstvo ho rieši odnepamäti. Dnes už existuje viacero spôsobov, ako si zabezpečiť bývanie, napríklad prostredníctvom vlastnej nehnuteľnosti či krátkodobého alebo dlhodobého prenájmu.
Podľa najnovšieho prieskumu Eurostatu malo v roku 2023 až 4,9 percenta ľudí vo veku 16 a viac rokov počas svojho života nejaké problémy s bývaním. Z viacerých hľadísk sa preto ako najlepšie riešenie javí vlastné bývanie, no kúpiť nehnuteľnosť je neraz náročné a celý proces sprevádza množstvo výziev.
Porozprávali sme sa preto s realitným maklérom Tomášom Kubom zo spoločnosti Riešime bývanie a pýtali sme sa ho na najväčšie problémy pri kúpe nehnuteľnosti. Našim čitateľom poradil, na čo si majú dávať pozor a uviedol, že najpočetnejšia skupina ľudí, ktorá si v súčasnosti kupuje nehnuteľnosť, sú mileniáli narodení v rokoch 1980 až 1995.
„Samozrejme, ide o to, že táto generácia je vo veku, kedy sú už zabehnutí vo svojej práci, inými slovami, majú príjem, niečo našetrené a zároveň zakladajú rodiny, čo je na Slovensku najčastejší dôvod na kúpu nehnuteľnosti,“ povedal Tomáš Kuba.
Aké sú najčastejšie problémy, s ktorými sa stretávajú kupujúci pri kúpe bytu?
Najčastejšie problémy spojené s kúpou bytu môžu byť aktuálne napríklad problémy s úverom. Jednoznačne by som každému, kto chce financovať nehnuteľnosť pomocou úveru, odporučil, aby si vopred zistil svoje možnosti, pretože tento problém môže vyjsť aj veľmi draho. Ak po podpise rezervačnej zmluvy zistíte, že vám nedajú úver, alebo vám ho nedajú ani v minimálnej požadovanej výške, tak nebudete môcť kúpiť rezervovanú nehnuteľnosť. Potom sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou nevráti ani rezervačný poplatok, ktorý býva vo výške niekoľko tisíc eur.
Sú dve možnosti, ako mať istotu. Prvá je predschválenie úveru, kedy máte istotu, že dostanete úver a viete aj v akej výške, no už vám chýba len nájsť nehnuteľnosť, ktorú si chcete kúpiť. Tu je väčšinou lehota na kúpu 6 mesiacov od predschválenia úveru. Druhá možnosť je stretnutie s dobrým hypošpecialistom, ktorý vám už dopredu vie povedať, či vám úver dajú a v akej výške. Tento druhý variant vás aspoň nedostane pod tlak, že musíte kúpiť nehnuteľnosť do určitého času.
Čo by si mali ľudia všímať pri obhliadke ako prvé a na čo sa najviac zamerať? Čo by sa rozhodne nemali zabudnúť opýtať?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- čo si všímať pri obhliadke
- na čo si musí kupujúci dať pozor
- čo odborník odporúča spraviť pred podpisom zmluvy
- ako reagovať, ak sa do bytu nasťahujeme a až potom si všimneme nedostatky
- prečo je dôležitá história nehnuteľnosti
- ako sa vyrovnať s nepríjemnými susedmi a inými problémami
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku