Life Without Plastic

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, ako zamorujeme našu planétu plastovým odpadom. V každodennom živote sa však plastovým veciam vyhnúť nedá. Ako však žiť normálnym životom a plastové veci používať čo najmenej? Tu je návod.

Plastová fľaša či igelitový sáčok sa v prírode rozkladá asi 500 rokov. To je asi 6 generácií ľudských životov. Našu planétu zamorujeme plastovým odpadom dennodenne v ohromujúcich množstvách. Nielen vyhadzovaním plastového odpadu, ale aj jeho spaľovaním, ktorým znečisťujeme atmosféru škodlivými chemikáliami. Keď si však predstavíte svoj bežný deň, tak je plný plastových výrobkov, obalov, sáčkov a iných vecí. Ak by ste chceli žiť celkom bez plastového odpadu, bolo by to veľmi ťažké a povedzme si pravdu, aj obmedzujúce. No nereálne by to určite nebolo. Existujú však aj menej extrémne metódy, a to jednoduché tipy a triky, ako používať plastové výrobky čo najmenej a chrániť tak našu planétu. Čo všetko sa dá v kľude obmedziť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nezabudnite ani na náš ďalší podobný článok, ktorý vám prezradí, ako jednoducho skladovať jedlo bez použitia plastových sáčkov a nádob.

Vyhnite sa najhorším látkam

Keď sa pozriete na spodok akéhokoľvek plastového obalu či nádoby, nájdete tam malý trojuholník zložený zo šípiek. Tam sú napísané čísla od 1 po 7. Ak chcete pomôcť našej planéte, vyhnite sa tým najhorším látkam, ktoré sú v plastoch sú, a to:

3 – Polyvinylchlorid

Polyvinylchlorid, alebo PVC, je extrémne toxický plast, ktorý obsahuje zložky ako olovo a ftaláty. Bohužiaľ sa nachádza takmer vo všetkých plastových výrobkoch, a teda je veľmi ťažké vyhnúť sa mu. Navyše robotníkom, ktorí tento plast vyrábajú, spôsobuje špecifický druh rakoviny pečene.

askepticaldesigners.com
askepticaldesigners.com

6 – Polystyrén

Tento amorfný termoplast sa používa najmä pre svoje termoregulačné účinky. Obsahuje však styrén, ktorý má na ľudský mozog narkotické účinky a pri vdýchnutí väčšieho množstva poškodzuje životne dôležité orgány.

Používajte neplastové obaly

Používať obaly, ktoré nie sú z plastu, je veľmi jednoduché, no i tak ľudia stále neprišli na „chuť“ tejto jednoduchšej voľbe. Vodu môžete namiesto plastovej fľaši prenášať v kovovej či sklenenej. Namiesto plastových „obedárov“ sa dajú ľahko využiť sklenené poháre, prípadne nádoby z nerezovej ocele. Používať môžete kartónové škatule či drevené bedničky akejkoľvek veľkosti. Možností je mnoho, stačí si vybrať.

svetbedniciek.sk
svetbedniciek.sk

Nekupujte balenú vodu

Kupovať balenú vodu je luxus, ktorý svet stojí ohromné množstvo plastov. Najmä keď nám pitná voda tečie na Slovensku z 99,99% vodovodných kohútikov (dokonca aj dolu záchodom). Naša krajina navyše patrí medzi „veľmoc“, čo sa minerálnych prameňov týka. Namiesto toho, aby ste si teda kúpili minerálnu vodu v obchode, si ju môžete nabrať z prameňa a uvidíte, že vám bude chutiť o to viac.

firststopboardbarn.com
firststopboardbarn.com

Vyhýbajte sa polotovarom

Polotovary sú jedným z najväčších zdrojov plastu v domácnosti. Každý polotovar je totiž zabalený v plaste, dokonca aj tie, ktoré sú v papierovej, či kartónovej škatuli, sú nakoniec obalené plastom. Navyše ide neraz o nezdravé jedlá, ktorými uškodíte nielen prírode, ale aj sebe.

cstoredirectory.com
cstoredirectory.com

Nepoužívajte teflón

Polytetrafluóretylén, nazývaný aj teflón, je obrovský boom druhej polovici 20. storočia. Materiál, na ktorý sa vám nič neprilepí, má však aj svoju temnejšiu stránku. Pri ohrievaní tento plast vypúšťa toxické látky. Namiesto tohto „geniálneho“ výmyslu by ste mali radšej využívať riady z nerezovej ocele alebo medi.

sapsmama.com
sapsmama.com

Vyrábajte si vlastné prílohy či dochucovadlá

Majonéza, horčica, kečup. To všetko kupujeme v plastových obaloch a pritom si to môžeme jednoducho vyrobiť aj doma. Áno zaberie to čas, ale koľko toho ušetríte a určite budete mať z jedla oveľa väčšiu radosť, ak si k nemu pridáte skvelý domáci kečup zo sklenenej fľaše.

mommypotamus.com
mommypotamus.com

Sóda a ocot

Sóda a ocot môžu byť vaši noví najlepší pomocníci v domácnosti. Sóda s octom ako čistiaci prostriedok na všetko, bez toho, aby ste museli kupovať chemické bomby v plastových obaloch. Rovnako sa ocot dá využiť aj ako domáci šampón na vlasy. 2 muchy jednou ranou.

naturalhealthcarestore.com
naturalhealthcarestore.com

Inšpirovali sme vás k zelenšiemu životu bez plastov? 

interez.sk, treehugger.com
Uložiť článok

Najnovšie články