Prudkejšie výkyvy už mali možnosť na vlastnej koži pocítiť aj mnohí Slováci. Extrémne horúčavy vystriedali masívnejšie dažde so záplavami, na aké si nepamätajú ani tí najstarší. S podobnými výzvami sa pasujú aj v iných krajinách, napríklad v Japonsku. Silné búrky tam nie sú ničím výnimočným, no rokmi naberajú na intenzite. Kompetentní preto hľadajú riešenia.
Účinným spôsobom v boji proti dôsledkom klimatických zmien sa v Japonsku ukázali obrovské tunely. Ako informoval portál Správy STVR, „krajina vychádzajúceho slnka“ zažila najteplejšie leto za posledných 130 rokov a stále horšie sú aj silné dažde, na ktoré bežný kanalizačný systém nestačí. Podľa dostupných zdrojov tajfúny zasiahnu Japoncov v priemere 26-krát ročne.
Manažér Tokijského úradu pre výstavbu vyjadril predpoklad, že so stúpajúcou teplotou sa budú zvyšovať tiež spomínané zrážky, čo by mohlo svetovej metropole spôsobiť problémy. Pod zemou tak vzniká gigantický tunel – široký je približne 13 metrov a jeho dĺžka je štyri metre. Tento veľký odvodňovací systém má v prípade potreby zadržať nahromadené zrážky, ktoré odvedie z ulíc veľkomesta.
Dôvodom, prečo sa hlavné mesto Japonska rozhodlo takýto podzemný komplex vybudovať, sú dobré skúsenosti z minulosti. Podobný systém už totiž efektívne funguje neďaleko Tokia. “Táto stavba má už 23 rokov. Za ten čas nám pomohla už 147-krát. Zapĺňala sa teda zhruba sedemkrát za rok,” vysvetlil manažér Správy tokijského odvodňovacieho systému Jošijo Mijazaki. Domáci túto stavbu volajú „podzemná katedrála“.
Katedrála zachytávala vodu aj koncom augusta, keď v Japonsku vyčíňal jeden z tajfúnov, pričom podľa odhadov predišla škodám v miliónoch eur. Nový projekt by tak mal podporiť už existujúce ochranné prvky a zvýšiť bezpečnosť miestnych obyvateľov. “So zmenou klímy prichádzajú aj čoraz častejšie búrky. Navýšením kapacít odvodňovacích zariadení chceme zabezpečiť obyvateľom Tokia bezpečnosť,” doplnili kompetentní.
Nahlásiť chybu v článku