Foto: Pexels

Menštruačné potreby zostanú v základnej hladine DPH, ktorá sa po náraste vyšplhá na 23 percent.

Národná rada SR vo štvrtok 3. októbra schválila konsolidačný balíček. Jeho súčasťou je napríklad zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na 23 percent, znížená sadzba klesla z 10 na 5 percent. Schválením dôjde aj k zavedeniu novej, 19-percentnej sadzby na niektoré položky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V rámci konsolidačného balíčka sa lieky a zdravotné pomôcky zaradia do 5-percentnej hladiny DPH. Ako na sociálnej sieti poukázala stránka Sexistický kix, toto zníženie sa nedotkne menštruačných potrieb.

Menštruačná chudoba

„DPH na menštruačné pomôcky bude u nás aj naďalej jedna z najvyšších v EÚ. Menštruačné potreby zostanú v základnej hladine DPH, ktorá sa po náraste vyšplhá na 23 percent,“ píše stránka.

Slovensko tak zostane spolu s Maďarskom (27 percent) a Českom (23 percent) medzi krajinami s najvyššou „tampónovou daňou“. Naopak, možnosť zníženej dane využíva viac ako 17 štátov Európskej únie.

Pre porovnanie, v Írsku je DPH na menštruačné potreby 0 percent. V Španielsku 4 percentá, vo Veľkej Británii a v Taliansku je to 5 percent, v Nemecku 7 percent.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sexistický kix (@sexisticky_kix)

„Menštruačné potreby sú základnou existenčnou potrebou, ktorú nevyhnutne potrebuje k dôstojnému životu takmer polovica obyvateľstva, a to každý mesiac na niekoľko dní. DPH na tieto produkty sa v iných krajinách preto postupne znižuje. Nie však na Slovensku,“ píše Sexistický kix.

Podľa prieskumu agentúry NMS z mája tohto roka, až 44 percent žien si aspoň raz v živote nemohlo dovoliť kúpiť menštruačné pomôcky, upozornili Hospodárske noviny. Menštruačnú chudobu aktuálne zažíva 16 percent žien. Ide o problém, ktorý neovplyvňuje len fyzické, ale aj psychické zdravie.

Boj za lacnejšie menštruačné potreby

Interez sa na situáciu ohľadom zdražovania menštruačných potrieb pýtal združenia Cesta von, ktoré sa v jednom zo svojich programov Omama venuje chudobným komunitám, v ktorých rozbieha programy na rozvoj detí už od narodenia. Venuje sa tiež mládeži, ale i rodičom.

„Tie najchudobnejšie rodiny si menštruačné potreby nemôžu dovoliť ani teraz, takže problém sa prehĺbi. Niektoré dievčatá nechodia počas menštruácie do školy, pretože nemajú čo použiť. Vložky a tampóny nahrádzajú handričkami, toaletným papierom, alebo novinami,“ uviedlo združenie.

Dodalo tiež, že má šťastie v tom, že spolupracuje s organizáciou InTYMYta, ktorá im daruje menštruačné pomôcky. Ide však o jednorazovú pomoc, ktorá problém žien nerieši.

Žena za svoj život zaplatí v priemere 3 800 eur za vložky a tampóny. Poslankyne Holečková a Žitňanská s podporou hnutia Slovensko a SaS preto chceli presadiť 5-percentnú DPH na menštruačné potreby.

S bojom proti menštruačnej chudobe začal pred viac ako dvoma rokmi Banskobystrický samosprávny kraj. Ten spočiatku bezplatne distribuoval menštruačné potreby do 59 stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, neskôr službu rozšíril o 23 kultúrnych inštitúcií v kraji.

Uložiť článok

Najnovšie články