Nájsť planétu vo vesmíre, ktorá by mala rovnaké podmienky pre život ako naša Zem, je svätým grálom všetkých astronómov. To, či k tomu vôbec dôjde, je otázne, avšak výskum exoplanét je rozbehnutý na plné obrátky a vedci stále prichádzajú s novými a novými planétami, ktoré sa na našu Zem, za určitých podmienok, podobajú.
Exoplanéta pri červenom trpaslíkovi
S novým objavom prišli vedci pomocou rádioteleskopu Európskeho južného observatória. Objavili exoplanétu obiehajúcu okolo Barnardovej hviezdy, ktorá je najbližšou samostatnou hviezdou k nášmu Slnku, uvádza Európska vesmírna agentúra vo zverejnenej tlačovej správe, pričom sa nachádza vo vzdialenosti 5,96 svetelného roka. Ešte bližšie k Slnku sú tri hviezdy sústavy Alfa Centauri.
Barnardova hviezda je červeným trpaslíkom a v porovnaní s ňou je Slnko asi 7-násobne hmotnejšie, 5-krát väčšie a na povrchu dvojnásobne teplejšie. Barnardova hviezda je ale len málo jasná, Slnko ju v tomto prekonáva 2500-krát.
Verili, že niečo nájdu
Objavená nová exoplanéta dostala pomenovanie Barnard b a o objave informovali astronómovia v štúdii publikovanej v časopise Astronomy & Astrophysics. Jej objav je výsledkom pozorovaní v priebehu 5 rokov pomocou teleskopu označeného ako VLT v Čile.
„Aj keď to trvalo dlho, boli sme si istí, že niečo nájdeme,“ hovorí Jonay González Hernández, astronóm z Instituto de Astrofisica de Canarias v Španielsku a hlavný autor štúdie. Tím vedcov sa zameral na obývateľnú zónu Barnardovej hviezdy, teda na oblasť, kde by sa teoreticky mohla na nájdenej planéte nachádzať voda v tekutom stave, ktorá je základom života tak, ako ho poznáme. Barnard b sa ale napokon v obývateľnej zóne nenachádza, je k hviezde bližšie a teplota na povrchu je asi 125 stupňov Celzia, čo znemožňuje existenciu tekutej vody.
Exoplanéta je tiež jedna z najľahších známych exoplanét a jedna z mála s hmotnosťou nižšou ako Zem. Výsledky štúdie ale naznačujú, že okolo Barnardovej hviezdy by mohli obiehať ďalšie tri exoplanéty, na potvrdenie ich existencie je však potrebný ďalší výskum.
Nahlásiť chybu v článku