V dospelosti máme vytvorenú rutinu – umyť si zuby minimálne dvakrát denne, pred spaním si vyčistiť tvár, či dať si každý deň aspoň krátku sprchu. Ako sa však zdá, aj tie najzaužívanejšie veci možno nie sú tým správnym riešením. Podľa portálu Metro sa dermatologička rozhovorila o tom, že práve sprchovania by podľa nej mohlo byť občas o trochu menej.
O temných zákutiach každodenného sprchovania sa rozhovorila doktorka Mary Stevensonová. Živí sa ako odborná asistentka dermatológie na NYU Langone Health v americkom meste New York.
Pokiaľ necvičíte a nepotíte sa každý deň, každodenná sprcha je skôr na škodu
Odborníčka určite nikomu neradí sprchovať sa len raz mesačne. Ako hovorí, otázka toho, ako často by sme sa mali umývať, sa podľa nej nedá zodpovedať tak jednoducho.
Podľa názoru lekárky, frekvencia spŕch závisí na rôznych faktoroch, akými je vek či typ pokožky. V základe ľuďom odporúča sprchu raz za dva až tri dni.
Samozrejme, takáto frekvencia sa netýka aktívnych ľudí, ktorí každý deň vypotia pol kila vo fitnescentre. Pokiaľ sa niekto spotí, opláchnuť by sa určite mal.
Väčší apel doktorka kladie na to, aby ľudia počas sprchy prestali s mydlením celého tela.
„Prestaňte sa mydliť úplne všade, naozaj to nie je potrebné.“
„Ľudia majú tendenciu používať mydlo všade, a to naozaj nie je potrebné,“ hovorí. „Mydlom si máme umývať len pazuchy, slabiny, chodidlá – miesta, na ktorých vznikajú pachy.“
Nadmerné mydlenie môže podľa názoru dermatologičky spôsobiť viac škody, ako úžitku. Ako vysvetľuje, čistenie mydlom rozkladá prirodzené oleje na vrchnej vrstve našej pokožky.
Táto vrstva má však hneď niekoľko významných úloh. Chráni nás pred toxínmi a baktériami, znižuje riziko infekcií, udržiava našu kožu hydratovanú, či napomáha regulácii prirodzeného pH.
Viac škody, ako úžitku
Pokiaľ si kožu prehnane drhneme mydlom, hrozí nám, že z nej túto prirodzenú vrstvu odstránime. Následkom toho stúpa riziko vzniku množstva ďalších komplikácií.
Z pokožky sa tak môže stať koža podráždená, šupinatá a vysušená. Presušenie kože potenciálne vedie k zdravotným problémom, akými sú napríklad vznik – no hlavne zhoršenie – ekzému (atopickej dermatitídy), alergické reakcie, či zvýšenie dráždivosti. Pokiaľ kožu priveľmi drhneme, môže to viesť dokonca k zrýchlenému starnutiu kože, ktorá tak stráca elasticitu a pevnosť.
„Dobrý ťahák je vyhľadávanie produktov určených pre ľudí s citlivou kožou, či pre bábätká. Produkty pre bábätká zvyčajne obsahujú formulu vhodnú pre citlivú kožu.“
Doktorka dodáva, že problematické je tiež dlhé sprchovanie a používanie príliš horúcej vody, ktoré majú na kožu podobne devastujúci účinok.
Nahlásiť chybu v článku