Foto: interez.sk

Na brehu Štrkoveckého jazera sa týči budova Hotela Junior, ktorý kedysi patril medzi najmodernejšie zariadenia v hlavnom meste.

V 80. rokoch sa na breh Štrkoveckého jazera v bratislavskom Ružinove často hrnuli mladí Slováci, ktorí tu vyhľadávali vychýrenú diskotéku. Roky plné zábavy vystriedalo temnejšie obdobie 90. rokov, po ktorom nasledoval útlm a dnes tu stojí Hotel Junior bez života, prázdny a chátrajúci. Aká bola jeho cesta naprieč desaťročiami?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nuž, príbeh Hotela Junior sa v mnohých bodoch až nápadne podobá na ďalšie podobné objekty, ktoré v priebehu relatívne krátkeho času prešli z úspešnej éry do stavu, ktorý je nevyhovujúci na akékoľvek využitie. Azda s výnimkou aktivity zvanej urbex. Aj v tomto prípade počúvame názory, podľa ktorých je osud objektu hanbou, zahodeným potenciálom a premrhanými možnosťami.

Foto: Facebook (Hotel Junior Bratislava)

Na druhej strane, rekreačné zariadenie na brehu obľúbeného jazera stále vidí pomyselné svetlo na konci tunela a oproti iným objektom, ktorých osud sa zdá byť beznádejný, je jeho obnovenie reálne. Poďme ale pekne poporiadku.

Slávna diskotéka socialistickej Bratislavy

Ako uvádza portál Index, Hotel Junior začali stavať ešte v 70. rokoch minulého storočia pod názvom CKM Sputnik. Hotel Cestovnej kancelárie mládeže slávnostne otvorili v roku 1982 a patril medzi najmodernejšie zariadenia vtedajšieho hlavného mesta. Týčil sa na brehu Štrkoveckého jazera, ktoré vzniklo o niečo skôr z dôvodu masívnej výstavby tamojších sídlisk. Tá sa viaže predovšetkým na 60. roky 20. storočia.

Populárna terasa ešte v čase, keď fungovala. Foto: Facebook (Hotel Junior Bratislava)

Lokalita okamžite nabrala na popularite, obyvatelia hlavného mesta ju využívali hlavne na rekreáciu. Počas horúcich letných dní sa kúpali v jazere, po večeroch sa chodili baviť. Nočným centrom bol práve spomínaný hotel CKM, v ktorom sa podľa magazínu Pluska nachádzala slávna diskotéka. Tú vyhľadávalo široké spektrum ľudí a vďaka hotelu s kapacitou takmer 200 lôžok ste tu mohli nájsť aj cezpoľných či cudzincov, čo nebolo počas socializmu úplne bežné.

Takto vyzeral hotel v roku 2013. Foto: Facebook (Hotel Junior Bratislava)

Podľa pamätníkov bolo neraz veľmi náročné sa na diskotéku vôbec dostať a výhodu mali tí, ktorí poznali chlapov pracujúcich „na bráne“. Skutočne slávne časy si však objekt užil približne iba 7 rokov a jeho úpadok nastal po roku 1989 a Nežnej revolúcii. Portál Trend uviedol, že sa dostal do majetkového portfólia bývalého Socialistického zväzu mládeže. V tom čase sa zmenil aj jeho názov – na fasáde sa objavil nápis Hotel Junior. Takto ho poznajú Bratislavčania dodnes. V tom istom roku sa zároveň zakázalo kúpanie v priľahlom jazere.

90. roky a noví majitelia

Vo všeobecnosti je známe, že 90. roky boli na Slovensku, ale tiež v samotnej Bratislave, poriadne divoké. Po Nežnej revolúcii politici previedli majetok na Fond detí a mládeže, čo bol aj prípad Hotela Junior. V roku 1993 sa dostal pod eseročku HMS, ktorá následne podpísala podivné zmluvy na prenájom viacerých hotelových zariadení, vrátane toho na okraji Štrkoveckého jazera. Takto sa Junior dostal do rúk neslávne známym mafiánom Diničovcom.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články