Archeológovia pomocou umelej inteligencie (AI) objavili vyše 300 starovekých obrazcov v peruánskej púšti Nazca. Ide o motívy vytvorené na zemi pomocou manipulácie s povrchovými kameňmi či štrkom. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na štúdiu publikovanú v pondelok v časopise PNAS.
V Nazce sa na ploche 440 štvorcových metrov nachádzajú zhruba 2000 rokov staré obrazce, tzv. geoglyfy, ktoré je možné spozorovať zo vzduchu či z okolitých kopcov. Objavili ich približne v 20. rokoch minulého storočia a v roku 1999 zaradili na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Sú menšie a staršie
Najnovšie nálezy sú však menšie aj staršie ako iné doteraz nájdené obrazce vrátane známych „čiar z Nazca“. Archeológovia ich teraz objavili celkovo 303 a sú na nich vyobrazené humanoidné postavy aj zvieratá vrátane 22 metrov dlhého objektu, ktorý pripomína „kosatku držiacu nôž“.
Podarilo sa im to pomocou modelu AI, ktorý vytrénovali na čítanie leteckých snímok lokality na juhozápade Peru. Tento model dokáže údaje vyhodnotiť 20-krát rýchlejšie než človek. Výskumníci potom strávili vyše 2600 hodín ručnou analýzou fotografií a terénnymi kontrolami na daných miestach. AI identifikovala zhruba ďalších 1000 potenciálnych geoglyfov, ktoré je ešte potrebné preskúmať.
„Analýza údajov diaľkového prieskumu Zeme, založená na umelej inteligencii, je veľkým krokom vpred, pretože kompletná mapa geoglyfov v oblasti Nazca stále nie je k dispozícii,“ uviedol výskumník Karsten Lamber pre časopis New Scientist. Zároveň však upozornil, že táto nová a výkonná technológia pravdepodobne odhalí geoglyfy, ktoré sú viditeľnejšie, a tie, ktoré sú komplikovanejšie pre nájdenie, zostanú zrejme nepovšimnuté.
Význam týchto obrazcov je pritom doteraz nejasný. Vedci sa najviac prikláňajú k náboženskému významu a myslia si, že išlo o spôsob komunikácie s bohmi. Podľa iných zas obrazce predstavujú gigantický astronomický kalendár či zavlažovací systém, píše web History. Tie najodvážnejšie teórie hovoria o mimozemskom pôvode.
Nahlásiť chybu v článku