Foto: TASR - Jakub Kotian/Unsplash

Jednou z najohrozenejších skupín sú jednorodičia.

Na konsolidačné opatrenia vlády najviac doplatia tí najzraniteľnejší, a teda domácnosti s jedným rodičom. Uviedla to v stredu opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Šrobová (Progresívne Slovensko).

Článok pokračuje pod videom ↓

„V týchto rodinách žije na Slovensku približne 310 000 detí. Polovica jednorodičovských domácností sa nachádza v pásme chudoby. Nemajú takmer žiadnu podporu od štátu a teraz ich táto vraj sociálnodemokratická vláda ešte viac ochudobní. Hoci sa vláda snaží ľudí presvedčiť o opaku, zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) všetci pocítia na náraste cien oblečenia, školských potrieb či pohonných látok,“ povedala Šrobová.

Poslankyňa ďalej v súvislosti so zavádzaním nových opatrení dodala, že koaličný poslanec Ivan Hazucha (Smer-SD) si pravdepodobne nedokáže predstaviť, v akých ťažkých situáciách sa mnohé jednorodičovské domácnosti nachádzajú.

Huliak o rodičovskom príspevku

Poslanec Národnej rady (NR) SR za SNS Rudolf Huliak dodal, že sa pripravuje asignácia rodičovského príspevku, ale rodičia oň neprídu. Dostať ho majú sociálne slabší, rovnako aj daňový bonus na deti. Zásadou konsolidácie podľa neho je, že sa na nej majú podieľať bohatší občania.

Progresívne Slovensko (PS) uviedlo, že vníma problémy tejto skupiny obyvateľstva a hľadá možnosti, ako jej pomôcť. „Do NR SR sme predložili návrh na zavedenie adresného príspevku na bývanie, ktorý by práve domácnostiam ohrozeným chudobou pomohol udržať si strechu nad hlavou. Koalícia ho zmietla zo stola. Dôležitejšie pre nich boli ich vyššie platy a doživotná renta. Pomáhajú len sebe, na bežných ľudí kašlú,“ uzavrela Šrobová.

Danko víta podporu gastrosektora

Koaličná SNS vyhovela v rámci konsolidácie koaličným partnerom aj pri opatreniach, ktoré v minulosti kritizovala. Podarilo sa jej však napríklad podporiť gastrosektor, a to nižšou daňou z pridanej hodnoty (DPH) na úrovni päť percent. Uviedol to v stredu predseda SNS Andrej Danko na tlačovej konferencii spolu s ďalšími predstaviteľmi strany.

„Vybojovali sme päťpercentnú daň pre gastrosektor. Pre čašníkov pripravujeme tringelty cez kartu, ktoré budú oslobodené od odvodov a daní. Tlačili sme na zníženie DPH na potraviny. Samozrejme, musíme vyhovieť koaličným partnerom aj pri opatreniach, ktoré sme v minulosti kritizovali. Poslanecký klub SNS principiálne trval na mnohých iných veciach,“ uviedol šéf SNS s tým, že strana ku konsolidácii pristupovala znižovaním daní.

Zmeny sa dotknú aj živnostníkov

Taktiež pripomenul zavedenie desaťpercentnej dane z príjmu pre malé podniky, pričom živnostníkom zostane 15-percentná daň a paušálne výdavky sa zdvihnú na 100 000 eur. Podotkol, že napriek kríze pôjde do športu viac o 100 miliónov eur, pričom športové zväzy dostali už o 20 miliónov eur viac. Informácie o tom, že konsolidačné opatrenia zapríčinia zdražovanie, sú podľa predsedu SNS nepravdivé a nespravodlivé, pretože zároveň občanom v mnohom pomôžu.

„Nevieme sa vyhnúť konsolidácii štátneho rozpočtu a musia prísť opatrenia tak, aby sme vedeli garantovať ľuďom lacnejšie hypotéky a stabilitu. Chceme, aby rodinné rozpočty neboli rozbité, aby sme pomohli malým firmám a tlačili na rast minimálnych dôchodkov. Sme za zachovanie funkčných opatrení vrátane rodičovského príspevku, ale chceme efektívnejšie využívanie zdrojov,“ objasnil Danko.

„Napriek tomu, že máme niektoré výhrady, sme jednotní v tom, že si nemôžeme dovoliť zlyhanie pri tvorbe štátneho rozpočtu ani rozbitie koalície,“ uzavrel Danko.

Uložiť článok

Najnovšie články