V stredoeurópskych krajinách, ktoré postihli rozsiahle povodne a nútené evakuácie v dôsledku silných prívalových dažďov, sa v nedeľu zvýšil počet obetí. Povodne si vyžiadali šesť obetí v Rumunsku a po jednej v Rakúsku a Poľsku. V Česku sú nezvestné viaceré osoby, ktoré strhla voda, uviedla tamojšia polícia.
Veľké záplavy zasiahli viaceré stredoeurópske štáty vrátane Rakúska, Česka, Poľska a Rumunska. Nasledovať by však mohlo aj Slovensko a tiež Maďarsko v dôsledku tlakovej níže zo severného Talianska, ktorá od štvrtka prináša do regiónu rekordné zrážky.
Najviac trpí severovýchod Česka
V Česku bola zasiahnutá veľká časť krajiny a úrady vyhlásili najvyššie výstrahy pred povodňami približne v 100 oblastiach. Najhoršia situácia panuje na severovýchode krajiny – pri hraniciach s Poľskom a Slovenskom. V sliezskom meste Opava medzičasom vyzvali približne 10-tisíc ľudí z asi 56-tisícovej populácie, aby sa presunuli do vyššie položených lokalít.
„Nie je dôvod čakať,“ povedal pre český verejnoprávny rozhlas primátor Opavy Tomáš Navrátil. Uviedol, že situácia je horšia ako počas posledných ničivých povodní v roku 1997, známych ako „povodeň storočia“. Ako informovalo mesto Litovel na facebooku, celé územie mesta muselo byť uzavreté a 70 % mesta je pod vodou. V krajine je zároveň nezvestných podľa najnovších informácií 7 ľudí. Traja z nich vošli autom do potoka a odvtedy ich nikto nevidel, píše iRozhlas.
„Musíme sa sústrediť na záchranu životov,“ povedal v nedeľu pre Českú televíziu premiér Petr Fiala. Jeho vláda sa mala stretnúť v pondelok, aby zhodnotila škody. To najhoršie „ešte nie je za nami“, varoval premiér. Optimistickejšie vyznieval prezident Petr Pavel, ktorý povedal, že „je zrejmé, že sme sa z predchádzajúcej krízy poučili“.
Tisíce ďalších evakuovali aj v takmer úplne zaplavených mestách Krnov a v Českom Těšíne. Rieka Odra, ktorá tečie do Poľska, dosahovala v Ostrave a Bohumíne extrémne hladiny, čo si vyžiadalo evakuáciu. Mestá a dediny v Jeseníkoch, vrátane miestneho centra Jeseníka, boli zaplavené a izolované rozbúrenými vodami, ktoré premenili cesty na rieky. Armáda vyslala na pomoc pri evakuácii vrtuľník.
Situácia v Poľsku
O nič lepšia situácia nie je ani u našich severných susedov v Poľsku. Premiér Donald Tusk v nedeľu informoval, že po konzultácii s príslušnými ministrami a útvarmi nariadil pripraviť vládne nariadenie o vyhlásení stavu živelnej pohromy. Informáciu o tom Tusk zverejnil na svojom konte na sieti X, uvádza TASR.
Najdramatickejšia situácia je v Dolnom Sliezsku a Opolskom vojvodstve. Podľa zákona sa stav živelnej pohromy vyhlasuje na čas potrebný na zabránenie alebo odstránenie následkov prírodnej katastrofy, pričom najdlhšie na 30 dní. Tusk predtým v nedeľu informoval, že Poľsko má prvú oficiálne potvrdenú obeť lejakov a záplav. Ide o človeka, ktorý sa utopil v Dolnom Sliezsku.
Poľský premiér súčasne sumarizoval, že situácia na mnohých miestach v Poľsku je dramatická a apeloval na obyvateľstvo, aby rešpektovalo pokyny záchranných zložiek, týkajúce sa evakuácie. Spravodajský web TVN24.pl napísal, že najhoršia situácia je v meste Stronie Šlonskie neďaleko hraníc s Českom, kde sa pretrhla hrádza a prívalová vlna zaplavila ulice, pričom strhla najmenej jeden dom a ďalšie poškodila.
Na povodňovú vlnu na rieke Odra sa pripravuje aj mesto Wrolcaw v Dolnom Sliezsku. Primátor mesta Jacek Sutryk vydal výstrahu pre stúpajúcu hladinu rieky. K súvisiacim opatreniam patrí nepretržité monitorovanie hrádzí, kontrola a ochrana kanalizačnej siete a uzatvorenie priechodov cez hrádze, spresnil Sutryk vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Facebook.
Celú spolkovú krajinu Dolné Rakúsko vyhlásili rakúske úrady pre povodne ešte včera za zónu katastrofy. Záplavy v Rakúsku si vyžiadali jednu obeť. V meste Tulln zomrel hasič, keď sa pošmykol na schodoch pri odčerpávaní vody zo zatopenej pivnice. V nedeľu to novinárom povedal šéf hasičského zboru Dolného Rakúska Dietmar Fahrafellner.
Nahlásiť chybu v článku