Foto: Pexels / Unsplash

Ananás je obľúbenou tropickou pochúťkou, ktorá zachutí takmer každému.

Je plný vitamínov a antioxidantov, pričom sa dokonale hodí do sviežich letných drinkov a šalátov. Niektorí ľudia ho milujú tak veľmi, že si ho dokonca pridávajú na pizzu. O jave napísal portál Joe.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ zvyknete jesť ananás vo forme čerstvo olúpaných plátkov, určite ste si všimli jednu zvláštnu vec. Ľudí často zaskočí trpký, šteklivý pocit na jazyku, ktorý sa im rozľahne v ústach počas konzumácie ovocia.

Na to, aby ste pri jedení ananásu cítili v ústach brnenie, však nemusíte trpieť alergiou. Vysvetlenie zvláštneho javu sa totiž ukrýva v chemickom zložení samotného ovocia.

Enzým, ktorý pri jedení „konzumuje“ vás

Zvláštny pocit brnenia z jedenia čerstvého ananásu v skutočnosti spôsobuje enzým s názvom bromelaín. Ide o proteolytický enzým, ktorý má schopnosť štiepiť bielkoviny na jednoduché aminokyseliny.

Keďže aj ľudské telo sa skladá z bielkovín, pri jedení enzým začne reagovať s vnútrom úst a účinne rozkladať naše bunky.

V prenesenom zmysle tak konzumujeme ovocie, ktoré na oplátku „konzumuje“ nás.

Foto: Unsplash

Pri tepelnej úprave sa však bromelaín ničí, vďaka čomu podobný pocit neprežívame, pokiaľ ananás konzumujeme vo forme kompótu či sladkého džúsu.

Aby toho nebolo málo, v dužine ananásu sa okrem enzýmu nachádzajú aj tzv. raphidy. Ide o mikroskopické, ihlicovité kryštáliky oxalátu vápenatého, ktoré majú rastlinu chrániť pred požieraním. Po konzumácii sa nám môžu zapichnúť do tkaniva a spôsobiť drobné poranenia, čo môže ešte prispieť k podráždeniu v ústach.

Bromelaín má však na telo blahodarné účinky

Vďaka bromelaínu je však napriek nepríjemnému brneniu čerstvý ananás ešte zdravší. Tento enzým má totiž protizápalové účinky, pričom tiež môže znížiť opuch a bolesť. Podľa portálu Zdravoteka sa konzumácia ovocia odporúča pri osteoartróze, pri bolestiach svalov, či dokonca rakovine.

Schopnosť rozkladania bielkovín tiež môže výrazne pomôcť tráveniu, čo z neho robí bežnú súčasť mnohých doplnkov stravy. Vyhnúť by ste sa konzumácii ovocia mali ale v prípade, pokiaľ máte ťažkosti spojené so záhou, pretože jeho kyslosť môže váš stav ešte zhoršiť.

Uložiť článok

Najnovšie články