youtube.com

Edgar Allan Poe vedel, prečo si do svojej asi najznámejšej básne vybral práve havrana. Pozrite sa na zaujímavé fakty o tomto čiernom "poslovi smrti".

Havrany nie sú práve najobľúbenejší druh vtákov. Oveľa radšej máme pestrofarebné papagáje či andulky. Havran sa často spája práve so smrťou alebo zlým posolstvom a môžeme povedať, že je aj tak trochu záhadný. Asi každý z nás už zažil sychravý jesenný deň, pričom v poli stál strašiak a okolo neho sedel na strome kŕdeľ havranov. Scenéria ako z dobrého filmu. Tu je 10 fascinujúcich faktov, ktoré ste o havranoch možno nevedeli. Nezabudnite ani na článok o zvieracích mýtoch, ktorým ste doteraz verili. 

Článok pokračuje pod videom ↓
havran1
mentalfloss.com

Havrany sú jedny z najmúdrejších zvierat

Keď príde na inteligenciu, tieto vtáky sa nachádzajú inteligenčne niekde medzí šimpanzmi a delfínmi. Pri jednom logickom teste dostal havran viac jedla vtedy, keď potiahol reťaz a prichytil ju pazúrom. Mnohé havrany to pochopili na prvýkrát, iné do 30 sekúnd. Vo voľnej prírode havrany zhadzujú na ľudí kamene, keď sa až príliš blízko priblížia k ich hniezdam, dokážu skúseným rybárom ukradnúť ulovené ryby a pokojne dokážu hrať mŕtvych, pokiaľ chcú od potravy odlákať ostatné zvieratá. Ak havran vidí, že ho pozoruje iný havran počas toho, ako schováva svoju potravu, tvári sa, že ju „akože“ skrýva, no odnesie ju na iné miesto. Funguje to však len niekedy, pretože havrany sú príliš šikovné a dokážu odhaliť aj tento ťah.

Havrany dokážu imitovať ľudskú reč

[youtube rIX_6TBeph0 720 410]

Havrany v zajatí sa dokážu naučiť rozprávať lepšie ako niektoré papagáje. Dokážu napodobňovať ľudskú reč, ale aj iné zvuky, ako napríklad autá, splachovanie toalety, no aj zvuky iných zvierat. Havrany tiež napodobňujú vlky alebo líšky, aby ich prilákali na lov menších zvierat, kde je havran bezmocný. Keď sa však vlk či líška nažerú, havran dostane zvyšky. Je to šikovník.

Európania vidia havrany ako niečo zlé

Mnoho európskych kultúr považuje havrany za zlo. Vo Francúzsku ľudia verili, že havrany sú duše zlých kňazov, zatiaľ čo vrany boli zlé mníšky. V Nemecku boli havrany považované za stelesnenie zatratených duší a niekedy aj samotného Satana. Vo Švédsku keď ľudia počuli škriekať havrana v noci, považovali to za krik duší zavraždených ľudí, ktoré nemali poriadny kresťanský pohreb. V Dánsku ľudia verili, že nočné havrany boli duchovia, na ktorých sa radšej netreba pozerať, pretože môžu mať v krídle dieru, cez ktorú keď sa pozriete, premeníte sa sami na havrana.

Havrany sa vyskytujú v mnohých mýtických príbehoch

havran2
wikipedia.org

Kultúry od tibetských až po grécke videli havrana ako posla bohov. Keltská bohyňa vojny mala často podobu havrana počas bitiek. Boh Odin mal dvoch havranov, Hugina (myslenie) a Munina (pamäť), ktorí leteli po celom svete a každý deň sa vracali, aby Odinovi nahlásili, čo videli. Číňania prikladali havranom vinu za zlé počasie a ich výskyt v lesoch varoval ľudí pred tým, že tadiaľ išli bohovia. Niektoré indiánske kmene uctievali havranov ako božstvo samotné.

Havrany sú veľmi hravé

Vo voľnej prírode môžete často pozorovať, že havrany sa hrajú s ostatnými zvieratami, ako napríklad s vlkmi, vydrami a psami. Dokážu si vytvoriť vlastné hračky tým, že použijú drevené paličky, šišky, kamene, ale aj loptičky. Niekedy dokonca aj zosmiešňujú ostatných havranov či iné živočíchy, a to len preto, že im to zrejme príde zábavné.

Uložiť článok

Najnovšie články