Mnohí z nás robia dookola stále tú istú chybu — keď nám cinkne na účet výplata, nepremýšľame dopredu a možno hneď tieto peniaze rozhádžeme na veci, ktoré vlastne k životu ani nepotrebujeme. Potom ku koncu mesiaca musíme prepočítavať každé jedno euro a na vzdialenú budúcnosť už nemyslíme vôbec. Zmeniť nám to môžu pomôcť rôzne tipy na delenie rozpočtu. Inšpirovať sa môžeme aj na internete, my sme objavili napríklad video, ktoré sa na TikToku stalo virálnym a má cez 240-tisíc prehratí.
Patrik, ktorý sa venuje témam financií a na tejto sociálnej sieti spravuje kanál s názvom @knowmore_finance, ešte pred niekoľkými mesiacmi zverejnil „návod“ na to, ako si rozdeliť svoju výplatu.
@knowmore_finance Poznal si toto pravidlo aj predtým? 💭 My sme ti ho už niekoľkokrát spomínali, no na našom webe nájdeš aj detailný článok – dokonca aj s AUTOMATICKOU KALKULAČKOU, ktorá ti vypočíta, ako by si si mal svoj vlastný príjem rozdeliť podľa tohto pravidla práve ty! 🤩🤩🤩 Utekaj to pozrieť! 👆 📂 Ulož si tento post, aby si sa k efektívnemu budgetingu mohol hocikedy vrátiť. #financnetipy #rozpocet #financnagramotnost #peniaze #vzdelavanie ♬ Epic Music(863502) – Draganov89
Pravidlo 50-20-30
Ilustroval to na koláčovom grafe, ktorý si rozdelil na tri časti podľa pravidla 50/20/30. Každá z týchto častí predstavuje jednu kategóriu výdavkov, ktoré máme.
Hovorí, že 50 % z nášho príjmu by mali tvoriť nevyhnutné výdavky — nájom, hypotéka, energie, jedlo a tak ďalej.
20 % z príjmu by malo putovať na naše finančné ciele — investovanie, dôchodkové sporenie či splácanie dlhov.
No a napokon 30 % z príjmu môžeme bez výčitiek minúť na výdavky, bez ktorých sa dá žiť, ale život bez nich by nebol taký super, spomína autor videa. Pri tomto bode hneď dodáme, že pravdepodobne s ním nebudú všetci súhlasiť a niektorí si radšej odložia ešte viac na budúcnosť alebo ich nejakým spôsobom investujú.
Ale zostaňme pri spomínanom pravidle 50/20/10. Patrik rozdelenie peňazí podľa neho ilustroval na príklade mesačného príjmu vo výške 1428 eur. 50 % z tejto sumy predstavuje 714 eur, 20 % 286 eur a 30 % 428 eur.
Niektorí si to nevedia predstaviť
V komentároch pod virálnym videom sa ale viacerí ohradili k tomu, že takýto plat nemajú a že s výplatou vo výške napríklad 750 eur to už vychádzať nemusí. Hlavne pri dnešnej cene nájmov alebo hypoték.
Viacerí podotkli, že toto pravidlo môže fungovať akurát tak bezdetným ľuďom, no našla sa aj druhá skupina, ktorá priznala, že im takýto alebo podobný spôsob pomohol financie upratať.
Jednoducho, každý z nás sa nachádza v inej životnej situácii a aj podľa toho by sme mali vedieť, ako s peniazmi pracovať.
Nahlásiť chybu v článku