Len v pondelok sme vás informovali o tom, že poslanci a poslankyne vládnej strany SNS plánujú na septembrovej riadnej schôdzi požadovať zmenu školského zákona. Dagmar Kramplová, Andrej Danko, Adam Lučanský a Rudolf Huliak chcú zakázať akúkoľvek formu propagácie, šírenie či podporu myšlienok a názorov, ktoré sa týkajú „netradičných sexuálnych orientácií a rodových identít“ v prostredí škôl a školských zariadení.
Ako však upozorňuje Denník N, za takéto niečo môže Slovensko čeliť obrovskému problému. V zahraničí tento druh zákona dostal pomenovanie „Don´t Say Gay“, v preklade „Nepovedz gej“.
Ak by na septembrovej schôdzi prešiel, zrejme by sa ním, rovnako ako v prípade Maďarska, zaoberal Súdny dvor EÚ na podnet Európskej komisie.
Takýto je ich návrh
Národniari chcú podľa ich vysvetlenia chrániť ústavné princípy a zabrániť šíreniu ideológií, ktoré sú v rozpore s biologickou identitou jednotlivca.
„Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť, aby vzdelávací proces v školách a školských zariadeniach bol v súlade so zásadami a normami, ktoré odrážajú kultúrne a etické hodnoty slovenskej spoločnosti, a podporoval výchovu k zodpovednému občianstvu, rešpektovaniu biologických a spoločenských daností, ako aj ochranu integrity rodinných vzťahov,“ uvádzajú poslanci v predloženom návrhu.
Prijatím novely by sa malo zaviesť explicitné vymedzenie pojmu „netradičná sexuálna orientácia“.
Danko a ostatní predkladatelia a predkladateľka spomínajú aj jedinečný zväzok muža a ženy. „Pod týmto pojmom sa rozumie akákoľvek sexuálna orientácia, ktorá sa odchyľuje od tradičného chápania vzťahu medzi mužom a ženou. Tradičné hodnoty, na ktorých je slovenská spoločnosť postavená, uznávajú manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy, čo je výslovne stanovené aj v článku 41 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky,“ píšu.
„Zavedenie zákazu propagácie myšlienok týkajúcich sa netradičných sexuálnych orientácií a rodových identít je tiež reakciou na obavy rodičov a širšej verejnosti, ktorí sa domnievajú, že niektoré obsahy šírené v školách môžu byť nevhodné vzhľadom na vek a vyspelosť detí,“ dodali poslanci SNS.
Zákonodarcovia chcú súčasne zaviesť aj sankčný mechanizmus, ktorý ministerstvu školstva umožní uložiť pokutu školskému zariadeniu v prípade porušenia ustanovení. Maximálna výška pokuty by mala byť stanovená na 30-tisíc eur.
Nahlásiť chybu v článku