Odevná značka rýchlej módy Shein mala minulý rok sprísniť kontrolu vo svojom dodávateľskom reťazci. Tvrdí, že vďaka tomu odhalila hneď dva prípady detskej práce. O správe informoval portál BBC.
Podľa vyjadrenia firmy mali byť objednávky od príslušných dodávateľov v závislosti na zisteniach dočasne pozastavené. Hneď dva prípady mali byť odhalené počas prvých deviatich mesiacov roku 2023. V poslednom štvrťroku sa žiadny ďalší prípad nevyskytol, tvrdí spoločnosť.
Zmluvným výrobcom bolo povolené obchod obnoviť
„Obidva prípady boli rýchlo vyriešené nápravnými opatreniami vrátane ukončenia zmlúv s maloletými zamestnancami, zabezpečenia vyplatenia všetkých dlžných miezd, zabezpečenia lekárskych prehliadok a uľahčenia repatriácie rodičom a zákonným zástupcom podľa potreby,“ informuje firma.
„Po vhodnej náprave bolo zmluvným výrobcom povolené obchod obnoviť.“
Spoločnosť tiež mala svoju dodávateľskú politiku ešte sprísniť. Podľa nových pravidiel sa akékoľvek porušenie detskej práce alebo nútenej práce stáva dôvodom na okamžité ukončenie zmluvy.
Odhalenie v správe spoločnosti o udržateľnosti z roku 2023 má podľa portálu BBC prichádzať súvisle s obdobím, kedy firma plánuje predať akcie na akciovom trhu.
Mnohé kontroverzie okolo značky
Odevná značka už v minulosti čelila viacerým kontroverziám. Napríklad, podľa portálu Denník N, v roku 2022 rozbor produktov pod záštitou nemeckého Greenpeace ukázal viacero škodlivých látok, ktoré prekračovali limity Európskej únie. Podobný rozbor uskutočnila kórejská metropolitná vláda v meste Soul, ktorá v roku 2024 odhalila v oblečení toxické látky vrátane karcinogénov a potenciálnych karcinogénov, akými sú ftaláty či olovo, a to aj v detskom oblečení.
V roku 2022 sa tiež malo zistiť, že pracovníci v továrňach v Číne, ktoré šijú pre Shein, pracujú 18 hodín denne s jediným voľným dňom v mesiaci. Platení mali byť podľa toho, koľko kusov ušili, pričom za jeden kus dostávali menej ako štyri centy. O tejto téme sme napísali článok a nájdete ho na tomto odkaze.
Nahlásiť chybu v článku