Foto: Unsplash

Ceny veľmi pomaly klesajú.

Ceny benzínov v 33. týždni klesli približne o 0,3 centa a dostali sa na úroveň zo začiatku roka. Podobne sa znížila aj cena motorovej nafty, ktorá sa predávala najlacnejšie od začiatku júna. Ceny plynov sa pohybovali rozdielne. Zatiaľ čo stlačený zemný plyn (CNG) mierne zlacnel o 0,1 centa a cena skvapalneného zemného plynu LNG zostala nezmenená, skvapalnený ropný plyn LPG zdražel o 0,7 centa. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Článok pokračuje pod videom ↓

Priemerná cena 98-oktánového benzínu bola počas 33. týždňa pre spotrebiteľov na úrovni 1,778 eura, 95-oktánový benzín sa predával za 1,568 eura a motorová nafta dosiahla hodnotu 1,474 eura za liter. LPG sa predával za zvýšených 0,720 eura za liter, plyn CNG medzitýždenne nepatrne klesol na hodnotu 1,601 eura za kilogram. Plyn LNG bol na úrovni 1,609 eura za kilogram a jeho cena ostala nezmenená.

Medziročný pokles

Aktuálna cena motorovej nafty bola medziročne nižšia o 8,8 %, 95-oktánový benzín bol lacnejší o 7,8 % a cena 98-oktánového benzínu bola v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nižšia o 5,9 %. Cena plynu LNG bola medziročne vyššia o 14,4 %, plyn LPG bol drahší o 3,4 % a plyn CNG stál oproti minulému roku viac o 3,3 %.

Počas 33. týždňa sa nezmenili ceny nefosílnych druhov palív. Plyn bioLNG bol na úrovni 2,340 eura za kilogram, hodnota vodíka bola 21,6 eura za kilogram. Energia pre elektricky nabíjané automobily bola na úrovni 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania striedavým prúdom).

Pred pár dňami sme vás však  informovali, že v druhej polovici augusta sú domáce ceny benzínu stále najvyššie v porovnaní s okolitými krajinami a dokonca tankujeme dnes za rakúske ceny. Najviac vieme na benzíne spomedzi okolitých krajín ušetriť v Česku a v Poľsku (8 centov na liter). Cena nafty je u nás zväčša nižšia ako u našich susedov. S výnimkou Česka, kde na litri naďalej ušetríme približne 4 centy.

Uložiť článok

Najnovšie články