Či je to naozaj tak, alebo nie, na to si už musí odpovedať každý z nás sám. Pokiaľ sa jedná o deti, je to pochopiteľné. Deti častokrát pri hre ani len nevedia, že treba ísť na toaletu. Dospelí by už však toľko rozumu mohli mať. Tento článok sme vám priniesli najmä preto, že „cikanie“ do bazéna môže mať veľmi negatívne dôsledky na vaše zdravie a takisto zdravie vašich detí. Nezabudnite si prečítať aj o tom, prečo nosia niektorí plavci dve plavecké čiapky.
Neodsudzujem nikoho za to, že to robí, no nedávno sa objavili nové informácie, ktoré pre vás možno budú varovným signálom. Celé to funguje nejako takto. Stojaté vody, a teda aj tie, ktoré sú v bazénoch, sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie, ktoré sú zdrojom niektorých ochorení. Aby sme sa týchto baktérií zbavili, do bazénov pridávame dezinfekčné prostriedky a chemikálie, ako je napríklad chlór, čo je jedna z najvýraznejších nostalgických vôní leta.
Ďalšiu výraznú zložku vody v bazénoch tvorí práve moč a pot. Áno znie to nechutne, ale je to tak. Keď sa zmieša chlór s vodou a malým množstvom moču a potu, po niekoľkých hodinách vzniká trichlóramín, a teda chlorid dusitý. V skratke povedané, jedná sa o anorganickú zlúčeninu, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri reakcii amoniaku a chlóru. Voda v bazénoch môže spôsobovať zdravotné ťažkosti, pričom príznaky na začiatku sú začervenanie očí alebo pálenie pokožky. Ľudia ako profesionálni plavci či záchranári, ktorí sú pravidelne takejto vode vystavovaní, môžu trpieť oveľa závažnejšími ochoreniami: problémy dýchacích ciest a dokonca aj astma. A to nikto z nás nechce, všakže.
Ak teda nabudúce budete v bazéne, dvakrát si rozmyslite, kde vykonáte malú potrebu. Verím, že vyspelým osobám je to jasné, ale viete ako. Nikdy neviete. A hlavne, ak sa v bazéne bude nachádzať chemikália na identifikáciu moču vo vode, tak ste nahraní. Takú hanbu by nechcel zažiť zrejme nikto z nás.
interez.sk (Lucia M.), mentalfloss.com
Nahlásiť chybu v článku