Orientačný nákup pomôcok sa tak oproti minulému roku zvýšil o 10 percent, teda o 26 eur. Navyše, rodičia musia rátať aj s dodatočnými nákladmi, ako sú napríklad príspevok rade rodičov, triedny fond, krúžky a vo väčšine prípadov aj náklady na obedy. Tieto výdavky môžu výrazne zvýšiť celkové náklady na prípravu dieťaťa na školu. Ak je potrebné zariadiť izbu písacím stolom a stoličkou, náklady sa môžu zvýšiť o vyše 150 eur.
Mať prváka preto môže pre rodičov predstavovať nemalú finančnú výzvu. Pomôcť môže špeciálny príspevok od štátu vo výške 110 eur, ktorý je vyplácaný v polovici októbra spolu s prídavkom na dieťa. Tento príspevok je pre mnohé rodiny vítanou pomocou, ktorá pomáha pokryť aspoň časť výdavkov spojených s nástupom do školy, hovorí expertka na osobné financie spoločnosti Partner, Ivana Milklešová. Zároveň rodičom radí, aby začali nakupovať školské potreby v dostatočnom predstihu a takto využili zľavy a akcie.
„Položky, ako sú zošity, ceruzky a umelecké potreby, sú často lacnejšie, keď sa nakupujú vo väčších množstvách a určite ich využijú počas celého roka alebo aj dlhšie,“ dodala. Školský nábytok či školské tašky sa dajú kúpiť aj na bazároch. Miklešová tiež rodičom odporúča vytvoriť si rozpočet špecificky na školské potreby a držať sa ho.
Najdrahšie položky na nákupnom zozname pre prvákov bývajú školská taška (85 eur), prezuvky (23 eur), tepláková súprava (25 eur), drahý je však aj kufrík na výtvarnú výchovu s výtvarnými potrebami. Rodičia prváčikov často dostávajú zoznam potrebných pomôcok priamo od školy, ktoré treba zabezpečiť ešte pred začiatkom školského roka.
Nahlásiť chybu v článku