Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Kameň-papier-nožnice je hra, ktorú pozná celý svet a každý ju hral už odmalička. Niekedy len tak z nudy, inokedy preto, aby sa vyriešil spor alebo aby sa o čomsi rozhodlo, čo bolo pre nás v detstve veľmi dôležité. Možno ste mali, alebo aj dodnes máte svoju taktiku, ktorú pri tejto hre používate. Aká je tá najsprávnejšia? Ako docieliť, aby ste v tejto férovej hre boli predsa len víťazom vy? Na túto otázku sa pozreli matematici z Číny, ktorí prišli na jednoduchý vzorec, odporujúci všetkému, čo dlhé roky hovorilo špeciálne odvetvie matematiky, Teória hier.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa Teórie hier by ste mali kameň, papier a nožnice striedať v presnom pomere 1/3. Hra má totiž tri možné výsledky, a preto je podľa Nashovej rovnováhy (John Forbes Nash) najlepšou možnou taktikou. Čínski vedci však prišli na to, že existuje oveľa efektívnejšia cesta, ako hrať túto hru a vyhrať. Matematik Zhijian Wang uskotočnil experiment, na ktorý naverboval 72 študentov, ktorí si zahrali celkom 300 hier proti každému súperovi. Z experimentu vzišiel zaujímavý výsledok, a to taký, že víťazi tejto hry ostávajú väčšinou pri svojej víťaznej voľbe (kameň, papier, alebo nožnice), pričom porazení si väčšinou v ďalšom kole zvolí nový predmet. A práve sledovanie tohto javu vám pomôže vyhrať kameň-papier-nožnice nad kýmkoľvek.

V praxi to vyzerá asi takto:

Hráči A a B začnú prvú hru s náhodným výberom. Predpokladajme, že hráč A pozná túto správnu taktiku, ktorá mu pomôže vyhrať. Ak hráč A v prvom kole prehrá, môže predpokladať, že hráč B ostane pri predchádzajúcej voľbe a nebude meniť taktiku. Preto zvolí svoju voľbu tak, aby v ďaľšom kole vyhral. Keď hráč A vyhrá ďalšie kolo, predpokladá, že hráč B, ktorý toto kolo prehral, svoju taktiku zmení a vyberie si novú voľbu. Hráč A svoju voľbu preto znovu pozmení tak, aby aj v ďalšom kole vyhral (alebo aspoň remízoval).

lifehack.org
lifehack.org
Uložiť článok

Najnovšie články