Svet pohlcujú horúčavy. V posledných rokoch sme svedkami otepľovania, a to nielen v lete, ale počas celého roka. Podľa riaditeľa oddelenia Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied ČR Radana Hutha môže byť znášanie týchto extrémov čoraz ťažšie. Uviedol to v rozhovore pre CNN Prima News.
Huth upozornil okrem iného na to, že sa starý kontinent otepľuje najrýchlejšie zo všetkých. Môžu za to napríklad skleníkové plyny v atmosfére.
Situácia je pre nás vážna
Najciteľnejšie zmeny a výkyvy sa ukazujú počas letných mesiacov. V priebehu prázdnin ortuť v teplomeroch pravidelne prekračuje tridsiatku a mnohé európske metropoly často hlásia takmer +40 °C.
Huth upozorňuje, že na podobné scenáre si budeme musieť zvyknúť. „Čím vyššie sú priemerné teploty, tým častejšie sa budú vyskytovať stavy, ktoré považujeme za extrém,“ povedal.
Záťaž to predstavuje nielen pre prírodu, ale aj pre organizmus človeka. Ten sa bude musieť zmene klímy prispôsobiť a čím viac sa budú zmeny prejavovať, tým ťažšie to bude. „Sú veci, ktorým sa dá prispôsobiť ťažko.“
Európa je na tom zle
Huth tiež upozornil na fakt, že otepľovanie sa nedeje naprieč planétou rovnakým tempom. Rozdiel je najmä medzi oceánmi a pevninou, pevnina sa otepľuje oveľa rýchlejšie.
Najintenzívnejší nárast teplôt bol zaznamenaný napríklad pri severných polárnych oblastiach, ako je Arktída. Rovnako vážne je to aj s Európou. „Keďže je Európa dosť na severe, vyplýva z toho, že je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom,“ vysvetlil.
Za príčinu globálneho otepľovania označil rastúcu koncentráciu skleníkových plynov v atmosfére, konkrétne oxidu uhličitého a predovšetkým metánu. Zabrániť sa tomu dá obmedzením vypúšťania emisií do ovzdušia a obmedzením spaľovania fosílnych palív.
Nahlásiť chybu v článku