Generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala a ministerka kultúry Martina Šimkovičová vystúpili vo vysielaní proruského a konšpiračného webu Infovojna. Machala okrem iného uviedol, že spolu so Šimkovičovou plánujú zakročiť proti kritikom a aj komikom, a to právnou cestou.
Machala ľuďom, ktorí ministerku alebo jeho kritizujú, prirovnávajú k fašistom alebo gestapu, či iným spôsobom hanlivo označujú, odkázal, že ich čas skončil.
Posielajú odkaz
„Budete platiť odškodné, všetci, čo ste drzí, nevychovaní a primitívni,“ povedal. Spomenul aj médiá, či „drzých, primitívnych krikľúňov“, proti ktorým tiež podniknú kroky.
Vyhlásil tiež, že ak neuspejú na slovenských súdoch, obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva. „Verejne im odkazujem – váš čas, že nás verejne dehonestujete a znevažujete, najmä pani ministerku, už skončil.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako upozornil Denník N, ministerka v relácii spomedzi všetkých spomenula napríklad spisovateľa Michala Hvoreckého, ktorý ju mal nazvať fašistkou. Podľa nej nevie, čo toto slovo vyjadruje. Nevynechala ani Denník N. Ten podľa nej proti ministerstvu vedie štvavú kampaň a „vyslovene klame“. O médiu sa vyjadrila, že má svoj svet, svoju bublinu.
„V tejto bubline žijete a do tej vašej bubliny chcete dať čo najväčšie množstvo ľudí a potom ich budete tĺcť, ako tlčiete aj nás, aby vás všetci poslúchali,“ uviedla.
Ministerstvo kultúry okrem iného vyzvalo umelcov, ktorí inštitúciu podporujú, aby o tom hovorili verejne a ukázali verejnosti, že s krokmi ministerstva súhlasia.
Univerzita stojí za kultúrou
Podporu kultúrnej obci vyjadrili rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Marek Števček aj dekan Filozofickej fakulty UK Marián Zouhar. V nadväznosti na personálne výmeny na vedúcich postoch v inštitúciách patriacich pod rezort vyslovili obavy.
Rovnako tak ich znepokojuje aj komunikácia ministerstva smerom k Slovenskej národnej galérii a Slovenskému národnému divadlu, či napätú atmosféru, ktorú vyvolal rezort v celej kultúrnej obci.
„Pred časom sa naša univerzita vyhraňovala voči pokusom vtedajšej vlády neprimerane zasahovať do samosprávy univerzít. Rozvíjanie poznania a vzdelávanie ďalších generácií je proces, ktorý si vyžaduje istú mieru tvorivej slobody a nezávislosti od aktuálnej politickej moci. Oblasť kultúry sa v tomto veľmi podobá nášmu akademickému svetu,“ odkázali.
Dodali tiež, že v plnej miere rešpektujú kompetencie vedenia ministerstva kultúry, a zároveň netvrdia, že konkrétne osoby vo vedúcich pozíciách sú nenahraditeľné. Napriek tomu rezort žiadajú, aby pri presadzovaní svojej vízie „postupoval skôr cestou dialógu s kultúrnou obcou než direktívnymi, hoci formálne oprávnenými zásahmi bez adekvátneho vysvetlenia“.
Nahlásiť chybu v článku