Foto: ilustračné, Livioandronico2013, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons, Kleuske at Dutch Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Na výlet po starovekej trase len tak ľahko nezabudnete.

Via Appia je pomenovaná po rímskom štátnikovi z patricijskej rodiny Claudiovcov. Appius Claudius Caecus bol zároveň hlavný iniciátor začiatku výstavby diaľkovej cesty, ktorá neskôr ovplyvnila politický, sociálny i obchodný systém v celej krajine. O význame cesty napovedá aj fakt, že nedávno bola pridaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na trať po celej dĺžke legendárnej cesty Via Appia sa vydáva naozaj len málo odvážlivcov. Úsek dlhý viac ako 600 kilometrov sa napríklad podarilo prejsť novinárovi a spisovateľovi Paolovi Rumizovi. Ten sa vydal na púť s cieľom prieskumu kultúrnej identity a súčasného stavu jedného z najvýznamnejších pamätníkov dávnej rímskej histórie. Svoje postrehy po návrate spísal v autentickom cestopise.

Aby ste sami okúsili dýchajúce ramená starovekého Ríma, nemusíte sa vydávať na krkolomnú púť krajinou. Vďaka krátkemu, zrekonštruovanému úseku, môžete sami zažiť jednu z historicky najvýznamnejších ciest na vlastnej koži za jediný deň.

Všetky cesty vedú do Ríma

Začiatok úseku, ktorý je dnes zároveň historickým parkom, objavíte v blízkosti historického centra Ríma. Východiskovým bodom je Porta San Sebastiano, zachovaná brána rímskych mestských hradieb.

Foto: Porta St. Sebastian, Karelj, Public domain, via Wikimedia Commons

Portál Restart Nisa odporúča vyjsť na zastávku Circo Massimo, od ktorej trvá cesta k bráne zhruba kilometer a pol. Jeden z turistov na portáli Tripadvisor zase upozorňuje na autobusový spoj 118, ktorý vás k ceste zavedie. Ďalší odporúča objednať si taxík až k bráne za cenu zhruba 12 eur.

Na cestu sa pritom môžete vydať pešo a nízkonákladovo, pričom vám ale odporúčame vyraziť skoro ráno. Celý úsek je totiž podľa The Guardian dlhý približne 17 kilometrov. S najväčšou pravdepodobnosťou teda budete schopní za jeden deň prejsť pešo len jeho časť, pričom portál Rome Site odporúča skrátiť si ju na úsek v dĺžke 8 kilometrov.

Bicykel je preto vhodnejšou možnosťou, ako absolvovať celú trasu. Pripravte sa ale na to, že bude v niektorých úsekoch poriadne hrboľatá.

Významné historické lokality a nádherná krajina

Akokoľvek dlhý úsek z cesty budete chcieť absolvovať, dotyk histórie bude číhať na každom rohu. Po ceste nájdete množstvo významných lokalít, starovekých katakomb či historických mauzóleí. Pri vstupe máte možnosť zakúpiť si mapy, ktoré sú určené turistom bez sprievodcu. Pokiaľ sa budete cítiť unavene, máte možnosť urobiť si prestávku v ponuke kaviarní a reštaurácií, ktoré na úsekoch nájdete.

Foto: Palickap, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Návštevníci si veľmi pochvaľujú malebnosť scenérií a pokojné prostredie, v ktorom máte možnosť oddýchnuť si od rušného a hlučného života v Ríme. Jeden z návštevníkov opisuje, že ideálnym dňom na prieskum je nedeľa, počas ktorej je v lokalite úplné minimum iných návštevníkov.

Na prieskum tiež odporúčame organizovanú prehliadku na vypožičanom bicykli, ktorú ponúka portál Top Bike Rental Tours. Za 99 eur na osobu vás do sveta Appia zasvätí lokálny sprievodca. Celá prehliadka trvá 6 hodín a zahŕňa prieskum katakomb. Okrem toho je v ponuke ďalší, obrovský počet zastávok, vrátane Villa dei Quintili či kúpeľov Caracally. Pokiaľ vás katakomby nezaujímajú, zaplatiť si tiež môžete 75 eur za 4-hodinovú prehliadku, ktorá ich úplne vynecháva.

Lokalita sa vďaka svojim prednostiam v roku 2024 umiestnila v rebríčku Travelers‘ Choice Awards, ktorý pripravuje portál Tripadvisor.

Uložiť článok

Najnovšie články