Výšku dôchodku ovplyvňuje naozaj veľmi veľa vecí, o ktorých ste možno nemali ani poňatia. Jednou z nich je napríklad aj prvý pilier, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa a je pre všetkých, ktorí si platia odvody, povinný.
Ako informuje portál Pravda, dôchodkové poistenie v tomto pilieri tvorí starobné poistenie a invalidné poistenie. Aj keď je povinné, umožnené je aj dobrovoľné dôchodkové poistenie. Ďalším faktorom, ktorý výšku dôchodku ovplyvňuje, je dôchodkový vek. Na dôchodok máte nárok, keď ho dovŕšite a máte odpracovaných najmenej 15 rokov. Ak pôjdete do dôchodku predčasne, zníži sa vám o 0,5 % za každých začatých 30 dní pred dovŕšením riadneho dôchodkového veku.
Čo všetko ovplyvní výšku vášho dôchodku?
„Ďalším je všeobecný vymeriavací základ. Ten sa počíta ako 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR, aktuálne vo výške 17 160 eur. Tento základ slúži na výpočet dôchodkových dávok. Dôležitým faktorom sú tiež odpracované roky. Do odpracovaných rokov sa započítava aj dobrovoľné dôchodkové poistenie, obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka, obdobie poberania invalidného dôchodku po 31. decembri 2007 a ďalšie špecifické obdobia. Tieto roky sú kľúčové pri výpočte vášho dôchodku,“ vysvetľuje portál.
Prečo môžete mať penziu nižšiu?
Okrem toho sa každý rok mení dôchodková hodnota, ktorá ovplyvňuje výšku dôchodku. Vždy sa používa suma, ktorá je platná v roku, kedy vznikne nárok na penziu, pričom tento rok ide o sumu 17,7688 eura. Dôležitý je tiež aj mzdový bod, ktorý je pre každého poistenca individuálny. Výšku dôchodku ovplyvňuje aj osobný vymeriavací základ a priemerný osobný mzdový bod.
„Osobný vymeriavací základ je úhrn hrubých miezd poistenca za roky, z ktorých sa zaplatilo poistné na dôchodkové poistenie. Priemerný osobný mzdový bod spolu s odpracovanými rokmi a aktuálnou dôchodkovou hodnotou tvorí trojicu základných veličín na výpočet dôchodku. Určuje sa ako podiel súčtu osobných mzdových bodov za jednotlivé roky a počtu odpracovaných rokov. Z hodnoty priemerného osobného mzdového bodu od 1,25 do 3 sa započítava 68 %, k priemernému osobnému mzdovému bodu v hodnote nižšej ako 1,0 sa pripočíta 20 % z rozdielu medzi hodnotou 1,0 a priemerným osobným mzdovým bodom.“
Nahlásiť chybu v článku