Slovenskí motoristi by mali tankovať ešte za menej peňazí. Analytici pre vývoj svetových cien ropy aj v nasledujúcich dňoch predpokladajú zníženie cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach.
Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, cena benzínu by mala klesnúť ráznejšie pod 1 euro a 60 centov a cena nafty sa ponorí pod 1 euro a 50 centov. „Nateraz pritom neočakávame, že problémy s ukrajinskou blokáciou dodávok ropy cez ropovod Družba ruskou spoločnosťou Lukoil by mohli ovplyvniť ceny u nás,“ dodal Pánis.
Na našich čerpacích staniciach sa očakáva pretrvanie poklesu cien benzínov a nafty minimálne do konca júla, potvrdil to aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. „Následne bude vývoj závisieť od situácie na trhu s ropu a európskymi palivami, kde sa začína črtať riziko rastu,“ podotkol Boháček.
Kauza zastavenia dodávok ropy od ruskej spoločnosti Lukoil z Ukrajiny na Slovensko a do Maďarska zatiaľ na vývoj cien pohonných látok u nás nemá významný vplyv. „Cena palív na benchmarkovej európskej burze v Rotterdame pokračuje rovnako v miernom poklese, avšak obchodníci pozorne sledujú výpadok dodávok ropy od transitnej spoločnosti Lukoil. V prípade ohrozenia zásobovania rafinérií, by hrozil skokový rast cien palív pre spotrebiteľov, riziko takéhoto scenára je ale nateraz iba mierne,“ dodal Boháček.
Ak cestujete do zahraničia, tankujte v týchto krajinách
Zlacňovanie palív by malo podľa Pánisa pokračovať aj v okolitých krajinách. Z okolitých susedných krajín EÚ má najlacnejší benzín Česko a Poľsko, kde sa jeho ceny pohybujú zhruba 1 až 2 centy nad métou 1 euro a 50 centov. Lacnejší benzín ako u nás možno natankovať aj u našich južných susedov v Maďarsku, kde sa pohybuje okolo 1 euro a 56 centov. Ceny benzínu v Rakúsku sú zhruba rovnaké ako na Slovensku, teda okolo 1 eura a 60 centov. „Z obľúbených dovolenkových destinácií je najlacnejší benzín už tradične v Slovinsku s cenovkou tesne nad 1 euro a 50 centov, v Chorvátsku je zhruba taký drahý ako u nás, teda zhruba 1 euro a 60 centov. V Taliansku stojí okolo 1 eura a 86 centov a v Grécku takmer 1 euro a 90 centov,“ doplnil Pánis.
Nafta je z okolitých krajín najlacnejšia naďalej na druhej strane rieky Morava, kde sa blíži po kurzovom prepočte k 1 euru a 45 centom. V Poľsku je drahšia ako u nás, keď sa pohybuje mierne nad 1 euro a 50 centov. V Rakúsku a Maďarsku stojí okolo 1 eura 60 centov a podobné ceny sú aj v Chorvátsku, čo je rádovo o 10 centov drahšie ako na Slovensku. „Slovinské ceny nafty sú už vyššie ako slovenské, keď sa v priemere pohybujú okolo 1 eura a 54 centov. Najdrahšie sa na juhu Európy tankuje nafta v Taliansku, kde stojí okolo 1 eura a 75 centov a v Grécku s cenovkou okolo 1 eura a 65 centov,“ uviedol Pánis.
Ako upozornil Boháček, domáce ceny benzínu aj naďalej patria stále medzi najvyššie spomedzi okolitých krajín s výnimkou Rakúska, kde je však rozdiel marginálny. Najviac vieme podľa neho na benzíne spomedzi okolitých krajín ušetriť v Česku či v Poľsku, a to až približne 8 centov na liter. „Cena nafty je u nás zväčša nižšia, ako u našich susedov s výnimku Česka, kde na litri ušetríme 5 centov,“ doplnil Boháček.
Ak by sme sa rozhodli ísť na dovolenku autom, tak napríklad pri ceste do Chorvátska sa nám oplatí natankovať plnú nádrž benzínu stále v Maďarsku za 1,56 eura za liter a následne ju doplniť priamo v Chorvátsku, kde sa však ceny udržiavajú najvyššie v tejto sezóne. Ak tankujeme naftu, doplna sa nám oplatí natankovať na domácich čerpacích staniciach pričom v cieli zaplatíme o 9 centov na liter viac.
V Bulharsku ušetríte takmer 30 centov na liter benzínu
„Ak je našou auto-dovolenkovou destináciou vzdialenejšie Bulharsko, oplatí sa nám smerovať tankovanie až na cieľ, kde vieme stále ušetriť na benzíne 27 centov a na nafte 20 centov na liter. Pri ceste do Talianska sa nám vyplatí tankovať opäť raz doma, keďže „po ceste“ aj priamo v krajine sú ceny pohonných látok vyššie, rádovo v priemere o 25 centov,“ upozornil Boháček.
Nahlásiť chybu v článku