Vedci celé roky veľmi dôkladne skúmajú správanie systému Circinus X-1, röntgenovej dvojhviezdy vzdialenej od Zeme približne 31-tisíc svetelných rokov. V systéme sa im teraz podarilo zachytiť jav, ktorý ich riadne šokoval. O správe napísal portál IFL Science.
Vo vesmírnom binárnom systéme s názvom Circinus X-1 sa nachádza aj známa neutrónová hviezda. Jej existencia je pre vedcov mimoriadne významná a dnes patrí do zoznamu najdôkladnejšie študovaných objektov vo vesmíre.
O jej nezvyčajnom správaní, ktoré nedávno vypozorovali vedci, sa rozhovorili na konferencii National Astronomy Meeting.
Hviezda strieka materiál ako záhradný ostrekovač
Systém tvorí neutrónový gigant spolu so sprievodnou hviezdou. Ako štruktúra, ktorá prechádza supernovou, zo svojho „súrodenca“ kradmo berie materiál. Časť materiálu v podobnom systéme pritom býva vytláčaná vo forme silných prúdov či trysiek.
Takýto výjav nie je vo svete astronómie úplnou raritou. Podobný úkaz vieme sledovať napríklad pri pozorovovaní čiernych dier a ich správaní.
Vedci teda dnes neprichádzajú s tým, aby upozornili na samotný prúd. Nedávno sa im však podarilo vypozorovať zvláštny fenomén v systéme, ktorý ich poriadne šokoval.
Výtrysk, ktorý pozorovali, začal meniť smer a prúdiť podobne ako záhradný ostrekovač. Ďalšia výstižná metafora je porovnať materiál s akousi elastickou gumou, ktorá sa naťahuje do rôznych strán.
Vedcom sa podarilo zvláštne správanie zachytiť vďaka nedávnemu vylepšeniu teleskopu MeetKAT v Južnej Afrike. Pomocou zlepšenej citlivosti a rádiových pozorovaní mohli prvýkrát vidieť trysky detailne. Štruktúru pozorovanú na nebi prirovnali ku tvaru písmena S.
Fraser Cowie, vedec a spoluautor z Oxfordskej univerzity, je z objavu nadšený. Podľa jeho slov je nález skutočne vzrušujúci. „Circinus X-1 je tak dobre preštudovaným zdrojom v našej oblasti, ale aj potom, ako ho ľudia sledujú 50 rokov, stále zostáva veľkou hádankou,“ prezradil pre IFL Science.
Dodal, že vďaka vesmírnej udalosti sú vedci schopní hľadieť na výskum v novom svetle a začať „spájať rôzne záhadne úkazy dohromady v jednotnejšom obraze.“
Nahlásiť chybu v článku