Foto: TASR - Martin Baumann

Miriam Lexmann zvolili za kvestorku Európskeho parlamentu.

Slovenskú europoslankyňu Miriam Lexmann z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) zvolili v stredu v Štrasburgu za kvestorku Európskeho parlamentu. Už v prvom kole získala 459 hlasov, potrebných na zvolenie bolo najmenej 321 hlasov, informuje osobitný spravodajca TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓

Europoslankyňa sa bezprostredne poďakovala kolegom za zvolenie. Uviedla, že je to pre ňu veľká česť po svojom prvom mandáte v EP získať pozíciu v predsedníctve. Podľa vlastných slov bude takto môcť ovplyvniť zásadné otázky fungovania európskych inštitúcií. Verí, že tým pomôže aj Slovensku.

Chcem, aby parlament fungoval efektívnejšie, a tým slúžil našim občanom, aby vytváral dobro pre všetkých občanov Únie v tých oblastiach, na ktoré má mandát, a nezasahoval do výlučných kompetencií členských štátov,“ zdôraznila Lexmann.

Stala sa dosiaľ iba druhou europoslankyňou zo Slovenska, ktorej sa podarilo získať túto funkciu. V deviatom legislatívnom období EP (2019 – 2024) bola kvestorkou Monika Beňová (Smer-SD). Tejto funkcie sa však vzdala po tom, ako vlani v októbri opustila Progresívnu alianciu socialistov a demokratov (S&D).

Viac hlasov ako Lexmann (559) dostal poslanec Andrej Kovačev, vedúci bulharskej delegácie EPP v europarlamente, a luxemburský poslanec z tábora socialistov a bývalý podpredseda EP Angel Marc (461). Štvrtú priečku obsadila francúzska liberálna poslankyňa z frakcie Obnovme Európu (RE) Fabienne Kellerová (398).

V druhom kole hlasovania budú o poslednú kvestorskú pozíciu súťažiť poľský poslanec Kosma Zlotowski, ktorý je jedným z dvoch pokladníkov Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), a Pál Szekeres z Maďarska z frakcie Patrioti pre Európu.

EPP je najsilnejšia frakcia v europarlamente a má tak najväčšie možnosti získať významnejšie funkcie v pracovných výboroch či delegáciách EP. Lexmann je jedinou slovenskou europoslankyňou u ľudovcov.

Kvestori zodpovedajú za administratívne a finančné záležitosti, ktoré sa priamo týkajú poslancov, ako napríklad sprístupnenie všeobecných zariadení a služieb poslancom. Môžu predkladať návrhy na zmeny, doplnenia alebo prepracovanie textov, ktoré sa týkajú všetkých úprav určovaných predsedníctvom. Kvestori sa obvykle schádzajú raz za mesiac.

Uložiť článok

Najnovšie články