Búrky sa môžu počas soboty vyskytnúť na celom území Slovenska. Upozorňuje na to na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu prvého stupňa.
Na väčšine územia sú vydané výstrahy už od 11.00 h, v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji platia od 17.00 h. Búrky môžu potrápiť Slovensko celú noc až do nedele (14. 7.) rána. Vo viacerých lokalitách hlásia výstrahu pred búrkami aj počas nedele.
Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. Naďalej platia aj výstrahy pred vysokými teplotami. V okresoch Trebišov, Michalovce a Sobrance môže byť počas soboty 38 stupňov Celzia. Platí tu do 19.00 h výstraha tretieho stupňa.
Na zvyšku východného Slovenska a prevažne v južných okresoch vydali meteorológovia výstrahu druhého stupňa, teplota môže dosiahnuť 35 až 36 stupňov. Na juhozápade a v niektorých okresoch Prešovského a Košického kraja je vydaná výstraha prvého stupňa, môže tu byť 33 až 34 stupňov.
Slovenskom sa prehnalo derecho
Ako informuje iMeteo, Slovenskom sa prehnalo derecho a išlo zatiaľ o jedny z najsilnejších búrok tohto leta. „Ide o meteorologický termín, ktorý označuje rozsiahly a dlhotrvajúci systém rýchlych búrok, ktoré sa pohybujú lineárne. Tieto búrky sú zvyčajne spojené so silnými nárazovými vetrami a môžu spôsobiť rozsiahle škody na majetku, stromoch a infraštruktúre.“
„Aby sme mohli hovoriť o derechu, tak je nutné, aby škody spôsobené vetrom boli početné na mnohých miestach, aby nárazy vetra presahovali rýchlosť 90 km/h a zasiahli oblasť v dĺžke najmenej 400 km. Derecho sa typicky tiahne stovky kilometrov naprieč a môže trvať niekoľko hodín, pričom sa pohybuje rýchlosťou vyše 80 km/h,“ dopĺňa iMeteo.
Obetí mohlo byť viac
Tragický bol už štvrtok, kedy sa v oblasti Vysokých Tatier vyskytla silná stacionárna búrka, ktorá v priebehu krátkeho času priniesla desiatky milimetrov zrážok. Následná prívalová vlna, ktorá so sebou niesla množstvo kameniva a bahna, zasiahla skupinu turistov, z ktorých tri osoby prívalové povodne v Monkovej doline neprežili. iMeteo dodáva, že podobné javy budú čoraz častejšie, dôvodom je klimatická zmena.
Je obrovským šťastím, že na festivale Pohoda nikto o život neprišiel. Na letisku, kde nie sú stromy a ani žiadne stacionárne prekážky, je riziko pri búrkach vždy veľké, preto sa odporúča chodiť na podobné akcie autom, aby ste sa v ňom mohli bezpečne schovať.
„Už niekoľko dní prúdi do našej oblasti mimoriadne teplá a vlhká vzduchová hmota. V dôsledku toho teploty na Slovensku prekračujú hranicu +35 °C a v najteplejších regiónoch sa dokonca teploty dostali cez +37 °C,“ píše iMeteo. Problémom je teplý a vlhký vzduch, ktorý sa aj počas niekoľkých desiatok minút slnečného svitu stáva vplyvom prehrievania vysoko-energetický a ten následne pôsobí ako pušný prach. Potom stačí už len malý podnet a vytvoria sa zrážky.
Vždy urobíte dobre, keď budete sledovať radary a ako sa situácia vyvíja. Následne tomu treba prispôsobiť aj činnosti.
Nahlásiť chybu v článku