Foto: Pexels / Image by freepik

Leto bez opálenia je niečo naozaj nepravdepodobné. Predsa len, slnečné lúče vás dostihnú všade. Nemusíte sa ich však báť.

Azda každý túži po hnedom opálení a nechce sa zbytočne naťahovať so spálenou či lúpajúcou sa pokožkou. Pritom sa dá obom problémom jednoducho predísť. Stačí, ak si dostatočne naštudujete, ako sa správne slniť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál MedicalNewsToday, častou chybnou informáciou je, že opálenie znamená dobré zdravie. Pobyt na slnku je síce zdraviu prospešný, ale dlhodobé opaľovanie vedie k poškodeniu pokožky. To môže zvýšiť riziko predčasného starnutia a niektorých zdravotných problémov. Práve preto by ste sa mali opaľovať zodpovedne a vždy dodržiavať správny postup pobytu na slnku.

Foto: Pexels

Ako sa správne slniť

Keďže opálenie si vyžaduje dlhodobé opaľovanie, vždy prináša určité riziká, aj keď ľudia prijímajú preventívne opatrenia na ich minimalizáciu. Najlepšie je obmedziť vystavovanie sa slnku na mierne množstvo a nosiť vonku ochranný odev.

Ak sa však človek chce opaľovať vonku (a nie niekde v soláriu), mal by sa riadiť týmito radami:

  1. Vyhýbajte sa slnku od 10:00 do 14:00 hod., keď sú UV lúče najsilnejšie.
  2. Pravidelne sa natierajte širokospektrálnym opaľovacím krémom s ochranným faktorom najmenej SPF 30. Po plávaní alebo potení sa znovu namažte, a to aj v prípade, keď je opaľovací krém vodoodolný.
  3. Vyhnite sa nadmernému pobytu na slnku počas jedného pobytu. Lepšie je opaľovať sa v kratších intervaloch, pretože človek sa nemusí javiť ako spálený, kým nevstúpi dovnútra.
  4. Na ochranu pokožky hlavy a očí noste klobúk a slnečné okuliare s 99 – 100 % ochranou UVA a UVB.
  5. Pite veľa vody a robte si pravidelné prestávky, aby ste predišli dehydratácii a vyčerpaniu z tepla.
  6. Ak pokožka začne ružovieť, alebo ju začnete pociťovať ako bolestivú, vyhľadajte tieň alebo choďte dovnútra.
Foto: Pexels

Na čo netreba zabúdať

Je však dôležité poznamenať, že nie všetky poškodenia spôsobené slnkom vznikajú, keď sú ľudia priamo na slnku. Človek by si mal zapamätať:

  • Piesok, sneh a voda odrážajú slnečné lúče a zvyšujú pravdepodobnosť spálenia, aj keď sú ľudia v tieni.
  • UV lúče môžu prenikať cez mraky, takže aj keď obloha vyzerá tmavá, môže dôjsť k spáleniu.
  • Stromy, slnečníky a baldachýny neposkytujú úplnú ochranu. Ak človek vidí svoj tieň, stále sa môže vystavovať UV žiareniu.
Uložiť článok

Najnovšie články