Recyklácia je nie len občianska, ale aj morálna povinnosť, no občas nám môže spôsobiť problémy. Zvažuje každý plastový pohár kávy, ktorý si doprajete. Mnohí...

Recyklácia je nie len občianska, ale aj morálna povinnosť, no občas nám môže spôsobiť problémy. Zvažuje každý plastový pohár kávy, ktorý si doprajete. Mnohí z nás svedomito hádžu plastové viečka a poháre z kávy do plastov s vedomím, že z nich možno raz bude ekologicky vyrobená hračka pre deti v núdzi. Pravdepodobnejšie je, že len skončí na skládke. Prečo vlastne?

Článok pokračuje pod videom ↓

Plastové nádoby majú totiž špecifické zloženie, ktoré sa dá ťažko recyklovať, takže väčšina recyklačných zariadení ju len vyhodí do všeobecného odpadu. Všetci chceme byť dobrí „recyklovatelia“ a chceme robiť správnu vec. Keď sa však budeme „ponáhľať“ bez toho, aby sme vlastne pochopili, ako recyklácia funguje, v zmiešanom komunálnom odpade skončí väčšina toho, čo vyhodíme. Je mi ľúto, že vám to musím zdeliť, ale zrejme väčšina z nás recykluje nesprávne.

recyklacia1
dwphousing.co.uk

Táto myšlienka nevznikla v mojej hlave, hovorila o tom Erica Deyarmin-Young, koordinátorka pre záležitosti týkajúce sa odpadového hospodárstva najväčšej recyklačnej spoločnosti v Severnej Amerike. Každý týždeň táto spoločnosť vyzdvihne milióny recyklačných košov, a teda do vnútra tejto záležitosti vidí celkom dobre. Takisto vidí aj chyby, ktoré my, spotrebitelia, robíme každý deň.

Túžba recyklovať

recyklacia2
wikihow.com

Erica hovorí, že v košoch na plasty videla už snáď všetko. Od polystyrénového chladiča, cez kulmy, elektornické hračky, zvončeky, gumové hadice, až po autodiely. Všetko, na čo si len spomeniete. „Ľudia si myslia zrejme toto: Neviem síce, čo je to za materiál, mohlo by to byť z plastu, prípadne aj zo skla. Naozaj chcem, aby to bolo recyklované, takže to idem vyhodiť do kontajnera a dúfajme, že pomocou recyklácie tento predmet nájde aj iné využitie.“ Človek teda dúfa, že daná vec patrí do plastu a bude sa dať zrecyklovať. Takéto predmety sa však z kontajnerov vyberajú, aby nedošlo k prípadnej kontaminácii.

recyklacia6
theguardian.com

Slovo „znečistenie“ je výraz používajúci sa v tomto priemysle na predmety a veci, ktoré nie je možné recyklovať klasickým spôsobom. V kontajneroch dorazí celý odpad zmiešaný – plasty, papier, sklo a kovy, pričom stroje a šikovné ruky pracovníkov následne odpad triedia. Keď teda vyhodíte do plastov nejaký predmet v nádeji, že bude recyklovateľný, jediné, čo urobíte, je, že predĺžite jeho cestu k naplneniu tohto cieľa.

Nie celkom „čisté“ kontajnery

recyklacia5
greenerpackage.com

Tu je „malé špinavé tajomstvo“ o recyklačnom priemysle. Ľudia, ktorí pracujú v sfére triedenia odpadu, to nerobia preto, že by mali dobré „firemné“ srdiečko. Je to biznis ako každý iný. Je to obchod. Nakladanie s odpadmi a každá spoločnosť, ktorá sa tomu venuje, zarába peniaze tým, že predáva obrie rozdrvené kocky z recyklovaného materiálu, čiže kocky s plastom, kovom, sklom, či papierom spoločnostiam, ktoré menia tento materiál na nejaký nový produkt. Tento produkt je to, čo vyhadzujete do koša. Ak vyhodíte špinavý, mastný, mokrý alebo nejakým iným spôsobom „závadný“ produkt, nikto ho nebude chcieť kúpiť. „Jedno zhnité jablko dokáže ovplyvniť celý strom,“ hovorí Erica. „Ak máte jeden závadný produkt v koši, je viac ako isté, že kontaminuje aj zvyšok.“

recyklacia3
theguardian.com

Úplne najhoršie sú zvyšky jedla a tekuté zložky. Ak sa plná fľaša vody alebo čistiaceho prostriedku rozleje na hromadu kartónu, mokrá lepenka je úplne k ničomu. Ak sa na ostatné plasty vyleje zvyšok jogurtu, spoločnosť dané plasty neodkúpi a balík odmietne. Ak teda chcete ušetriť čas a peniaze (nie konkrétne sebe, ale pre vyššie dobro), mali by ste triediť len čistý odpad. Vtedy bude váš dobrý úmysel skutočne zúročený.

Balenie odpadu do sáčku

recyklacia4
wikihow.com

Asi najväčšiu chybu, ktorú robíme, je to, že odpad balíme do potravinového sáčku a až tak hádžeme do kontajnera, prípadne do veľkého odpadkového vreca, ktorý máme v koši. Čudovali by ste sa, ale u ľudí sa to už stalo zvykom, je nám to prirodzené. V koši to nesmrdí a je to pre nás jednoduchšie. Jediné, čo tým ale docielite, je, že tento odpad putuje rovno na skládku, ďalej sa nespracováva. Takéto sáčky totiž môžu uviaznuť v recyklačných zariadeniach, čo nie je veľmi priaznivá situácia. Keď sa to stane, celá prevádzka sa musí „vypnúť“ a zamestnanci musia ručne odstraňovať tieto sáčky. Nielenže sa to míňa efektivite, no je to aj otázka bezpečnosti zamestnancov, ktorí podstupujú riziko, keď sáčky odstraňujú. Plastové vrecká sú na 100% recyklovateľné, no nie vo vašom koši, ktorý máte doma.

Informácie, ktoré ste možno nevedeli

Vrchnáky z plastových fliaš sa dajú recyklovať, len keď sú nimi uzavreté fľaše. Samozrejme u nás sú rôzne zbierky vrchnákov, ktoré sa recyklujú aj samostatne.

Kartónové krabice musia byť „sploštené“ a poskladané ešte predtým, ako ich hodíte do kontajneru. Inak končia na skládke.

Rozbité sklo nie je recyklované, pretože recyklačné stroje nedokážu roztriediť malé kúsky skla podľa farby. Áno recykluje sa aj podľa farby. Navyše hrozí aj riziko zranenia nejakého pracovníka, ktorý by to robil ručne.

Plastový riad, plastové nádoby (napríklad také, v ktorých je ovocie) a napríklad obaly od cukríkov nemožno recyklovať z rôznych dôvodov.

Čisté krabice z pizze (bez jedla, papierových či hliníkových vložiek) môžu byť recyklované.

Ak si nie ste istí, či je nejaký predmet recyklovateľný, alebo neviete kam ho máte zaradiť, radšej ho vyhoďte do zmiešaného komunálneho odpadu.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), howstuffworks.com

Uložiť článok

Najnovšie články