Mnohí ľudia si zvolia alternatívu, ktorú bežný človek nepochopí. Svoj životný príbeh prezradil 67-ročný Samuil na kanáli jakutskej youtuberky Kiun B, informuje portál Metro.
Pri výprave cez sibírsku divočinu môžete natrafiť na malú chatku, v ktorej nájdete Samuila. Starší muž už 20 rokov žije sám na mieste s najextrémnejšími mrazmi na svete. Spoločnosť mu robia len psy, hladné vlky a statné medvede, keď sa každé ráno budí do mrazu lezúcemu pod kožu a do šialených fujavíc.
Najbližších susedov má Samuil vo vzdialenosti viac ako 5 hodín od seba. Muž si podľa vlastných slov pred dvoma dekádami uvedomil, že ho nebaví život v malej ruskej dedine.
Chatrč s oknami z celofánu
Pokiaľ si myslíte, že prežiť mu pomáha moderné ubytovanie, nemôžete byť ďalej od pravdy. Muž si svoj príbytok postavil z materiálu, ktorý objavil v divočine.
Aby nezamrzol, vystlal vnútro chatrče plachtami, plechom a dekami. Okná má vyrobené z plátov celofánu. Teplo v dome udržiava vďaka narúbanému drevu, ktorým malý prístrešok vyhrieva.
Takmer 70-ročný muž prezradil, že následkom svojho veku a životného štýlu sa dnes modlí vždy predtým, ako vyrazí z domu. Každý deň je otázkou života a smrti. Pokiaľ ráno nedokáže nazbierať dostatočné množstvo dreva, hrozí mu, že jeho dom neuchová dostatočné teplo a on zamrzne.
„Občas zaspím a zobudím sa so zmrznutými vlasmi,“ hovorí. „Do ohňa treba neustále pridávať drevo.“
Zvyšný čas si muž kráti počúvaním správ v rádiu, čítaním zmrznutých časopisov a hľadaním potravy. Dennodenne niekoľkokrát vyráža do lesov, pričom tvrdí, že bezpečnejšie to je v nízkych teplotách.
Pokiaľ sa podľa jeho slov v mrazoch človek hýbe, dokáže prežiť. S teplom však neprichádzajú len lesné plody, ale aj medvede. „Medvede stretávam v lese často,“ hovorí Samuil. „Nevšímajú si ma, asi majú dosť jedla.“
Zbieranie ľadu z jazera je dôležitou súčasťou dennej rutiny
Hlavným zdrojom jeho stravy je prísun mäsa z vlastných nastražených pascí. To však nie je vždy zárukou večere. Pokiaľ sa mužovi v love nedarí, musí vyraziť na 5-hodinovú túru do najbližšej dediny. Trasa sa pritom dá absolvovať len počas teplejších mesiacov.
Peniaze, ktoré utratí na jedlo z obchodu, si zarába tak, že občas v dedine predá ručne vyrobené metly. Za tie si potom kúpi múku a pečie chlieb, ktorý je pre neho veľkým potešením.
Okrem seba kŕmi ešte dva psy, ktoré mu robia spoločnosť a on im za to rád hrá na harmonike. Vodu zbiera z ľadu zamrznutého jazera. Mrazom sa má vraj voda vyčistiť od baktérií a nečistôt. Keď ju rozmrazí, využíva ju na varenie, pitie a umývanie.
Na povzbudenie rád pije čaj zo smrekovcov a osík, ktoré sú podľa neho skvelým liekom. „Znižujú horúčku a pomáhajú na kašeľ,“ vysvetľuje.
„Bolo by tu teplejšie s normálnym oknom,“ dodáva muž ťukajúc na pokrčený celofán, ktorý sa napriek náročnému životu nemá v pláne vrátiť do dediny, kde je život príliš „nudný“.
Nahlásiť chybu v článku