Vedci v stredu predstavili fosíliu obrovskej salamandrovitej šelmy s ostrými tesákmi, ktorá vládla vodám ešte pred príchodom prvých dinosaurov. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AP.
Hlava ako záchodová doska
Dravec pravdepodobne používal svoju širokú plochú hlavu a predné zuby na nasávanie a chrúmanie nič netušiacej koristi, uviedli vedci. Jeho lebka bola dlhá zhruba 60 centimetrov a Jason Pardo, paleontológ z Field Museum of Natural History v Chicagu v tlačovej správe hovorí, že má tvar záchodovej dosky. Tvor mal dĺžku približne 2,5 metra a existoval 40 miliónov rokov pred vývojom dinosaurov.
Objavené boli najmenej štyri neúplné fosílne exempláre vrátane fragmentov lebky a takmer kompletnej chrbtice, dopĺňa denník The Guardian. Štúdiu o pravekom živočíchovi s označením Gaiasia jennyae uverejnili vo vedeckom časopise Nature.
Vedci už dlho skúmajú takýchto dávnych dravcov s cieľom osvetliť pôvod tetrapódov – štvornohých stavovcov, ktoré vyliezli na súš s prstami namiesto plutiev a vyvinuli sa na obojživelníky, plazy, vtáky a cicavce vrátane človeka.
Darilo sa im v chladnom podnebí
Väčšina fosílií prvých štvornožcov pochádza z horúcich prehistorických uhoľných močiarov pozdĺž rovníka v dnešnej Severnej Amerike a Európe.
Tieto najnovšie pozostatky, datované do obdobia pred 280 miliónmi rokov, sa však našli v africkej Namíbii – v oblasti, ktorá bola kedysi pokrytá ľadovcami.
Znamená to, že tetrapódom sa mohlo dariť v chladnejšom podnebí skôr, ako vedci očakávali, čo vyvoláva ďalšie otázky o tom, ako a kedy sa na zemi zabývali.
Názov tvora je odvodený od geologického útvaru Gai-As v Namíbii, kde fosíliu objavili, a od mena Jennifer Clackovej, zosnulej britskej paleontologičky, ktorá skúmala vývoj tetrapódov.
Nahlásiť chybu v článku