Čo sa týka Slovenska, podľa portálu VSSR budeme tento rok pracovať 251 dní (bez dovolenky). Ako sú na tom krajiny, v ktorých je situácia o niečo lepšia? O správe napísal portál TimeOut.
Pokiaľ nechcete stráviť viac ako dve tretiny svojho života tým, že budete vstávať do práce, mali by ste sa začať obzerať po blízkych krajinách v Európe.
Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť William Russel, totiž prináša veľmi pozitívne výsledky. Ako sa ukázalo, všetky krajiny s najlepšími štatistikami priemerného počtu dní, ktoré ľudia strávia v práci, nájdeme priamo v Európe.
Nemecko v rebríčku hviezdi
Na prvom mieste skončilo takmer susedné Nemecko, v ktorom ľudia pracujú 1 372 hodín ročne, čo je v priemere 178 dní. To je naozaj razantný rozdiel oproti priemernému počtu 260 dní (bez dovolenky).
Krajina si okrem toho dáva záležať na tom, aby v zamestnaní vytvorila pohodu, čo dokazuje napríklad koncept „kancelárskych psov“ (možnosť doraziť do práce aj so psom, ktorú ponúka mnoho nemeckých firiem).
V Dánsku, ktoré sa v rebríčku dostalo na druhé miesto, sa zase pracuje len o 4 dni viac. Ľudia tam v priemere odpracujú 1 372 hodín a 182 dní ročne. Na treťom mieste sa umiestnilo Nórsko s priemerom 1 425 hodín a 189 dní.
Okrem Turecka sú všetky krajiny v západnej Európe
Všetky ostatné európske krajiny sa nachádzajú prednostne na Západe, s výnimkou Turecka, ktoré sa umiestnilo na poslednom mieste.
Za zmienku stojí aj samotný prístup k práci v jednotlivých európskych krajinách. Napríklad také Holandsko má okrem štvrtého miesta v tabuľke aj najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich na čiastočný úväzok v Európe.
Zaujímavé tiež je, že také Belgicko, v ktorom sa v roku 2022 presadilo právo na 4-dňový pracovný týždeň, sa aj tak do rebríčka nedostalo. Zato susedné Rakúsko, v ktorom podľa portálu 4 Day Week ľudia pracujú v priemere 35,4 hodiny týždenne, aj so svojím 4-dňovým pracovným týždňom, v rebríčku nájdeme.
Takto vyzerá prvých 10 miest:
- Nemecko
- Dánsko
- Nórsko
- Holandsko
- Švédsko
- Rakúsko
- Island
- Luxembursko
- Fínsko
- Turecko
Nahlásiť chybu v článku