Lekári nám už mnohokrát ukázali, aký negatívny dopad má fajčenie na náš organizmus. Odvykanie je ale pre každého fajčiara veľmi náročná výzva, ktorá je bez dostatočnej motivácie či bez zmeny životného štýlu často odsúdená na neúspech. Dostatočnou motiváciou pre každého fajčiara by malo byť najmä jeho zdravie. Čo sa stane s organizmom, keď prestaneme fajčiť? Ako rýchlo sa to odrazí na našom zdraví?
Experti z amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb ukázali, čo sa stane s vašim telom, keď sa rozhodnete prestať fajčiť. Už po pár minútach od poslednej cigarety nastáva rad pozitívnych zmien v organizme. No na druhej strane, aby sa telo zbavilo úplne všetkých rizík vyplývajúcich z fajčenia, na to si musí fajčiar počkať ešte poriadne dlho. Pozrite sa teraz, čo sa stane, ak sa rozhodnete prestať fajčiť.
Čo sa stane po:
20 minútach
Fungovanie srdca sa vráti do normálu. Kapiláry a vlásočnice sa vracajú do pôvodnej formy, zlepšuje sa prietok krvi a zvyšuje sa citlivosť v nohách a prstoch.
12 hodín
Hladina nebezpečného oxidu uhoľnatého (CO) klesá a úroveň kyslíka v krvi naopak narastá. Zloženie krvi sa vracia do normálnych hodnôt.
2 týždne až 4 mesiace
Krvný obeh v cievach sa zlepšuje, čo významne znižuje riziko srdcového infarktu. Aj pľúca sú na tom lepšie, pľúcne tkanivo sa obnovuje a zvyšuje sa funkčnosť a kapacita pľúc. Príznaky závislosti na nikotíne a tabaku sa postupne vytrácajú.
1 až 9 mesiacov
Kašeľ, sipot, či tvorba hlienov upadá. Tento proces je ale postupný, pľúca si vyžadujú dlhší čas na to, aby sa zbavili škodlivín, ktoré sa v nich za roky fajčenia nahromadili.
1 rok
Po roku koža získava naspäť stratenú flexibilitu, pleť je už na prvý pohľad zdravšia a vyzerá mladšie. Riziko vzniku ischemickej choroby srdca klesá až o 50% oproti fajčiarom. Potreba nikotínu mizne.
5 rokov
Krvný obeh je obnovený a funguje rovnako ako u nefajčiarov. Riziko cievnej mozgovej príhody sa po 5 rokoch od poslednej cigarety vyrovnáva nefajčiarom. Výrazné pozitívne zmeny nastávajú ako v imunitnom, tak aj v nervovom systéme.
10 rokov
Riziko vzniku rakoviny pľúc je v porovnaní s fajčiarmi dvakrát menšie. Takisto aj riziko vzniku rakoviny úst, hrdla, pažeráka, pankreasu, či obličiek výrazne klesá.
15 rokov
Organizmus sa vrátil do normálneho režimu. Riziko ischemickej choroby srdca a pravdepodobnosť vzniku rakoviny je na rovnakej úrovni ako u nefajčiarov.
Fajčenie je nepríjemný zlozvyk, ktorý v sebe zahŕňa mnohé negatíva. Ak ste fajčiar, skúste sa zamyslieť nad svojim zdravím a prehodnoťte, či skutočne stojí za to riskovať do budúcnosti veľmi nepríjemné komplikácie. Ak sa rozhodnete prestať fajčiť, uvidíte, ako sa váš zdravotný stav zlepší a navyše ušetríte nemalé finančné prostriedky, čo rozhodne poteší.
zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) brightside.me
Nahlásiť chybu v článku