Po tom, ako ich len nedávno objavili na južnom pobreží Talianska, to vyzerá tak, že invázia tzv. ohnivých červov postupuje aj na opačnom konci Jadranského mora. Najnovšie ich totiž objavili aj na pobrežiach Čiernej Hory. Nie je teda vylúčené, že sa objavia aj na ďalších miestach.
Najskôr v Taliansku, teraz už aj na pobreží Čiernej Hory – práve na týchto miestach sa objavil jedovatý morský živočích, známy ako ohnivý červ, píše denník iDnes.cz. Aj keď bežne človeka tento tvor nenapáda, pri strete môže dôjsť k výrazným zdravotným komplikáciám.
Pôjdu červy ďalej?
Ohnivé červy žijú primárne v omnoho teplejších vodách, no vzhľadom na otepľovanie Jadranského mora sa začali vo veľkom rozmnožovať aj tu. Naposledy červy objavili vo väčšom množstve na plážach letoviska Budva a nie je vylúčené, že by sa nemohli objaviť aj na iných miestach.
Hermodice carunculata, ako znie odborný názov tejto jedovatej potvory, dorastá do dĺžky asi 15 centimetrov a svoju prezývku „ohnivý červ“ dostala najmä vďaka svojmu červenému sfarbeniu.
„Sú pestro sfarbené, čo je v prírode signál ostatným druhom, že ide o jedovatého živočícha, a tak sa ich nedotýkajú. Pre ich výrazné farby a vzhľad ich však ľudia môžu považovať za zaujímavé, a tak sa ich snažia brať do rúk a ohmatávať. Následne sa živočích začne brániť a môže človeka zraniť,“ vysvetlila profesorka Maja Krželjová z univerzity v chorvátskom Splite.
Ľudí nenapáda, no stret s ním môže spôsobiť komplikácie
No aj keď ohnivé červy bežne človeka nenapádajú, komplikáciou môžu byť ostne, ktoré sa pri kontakte s kožou človeka môžu do nej zabodnúť. A ak sa ich nepodarí všetky z kože odstrániť, môžu spôsobiť zápaly a jed zas rôzne kožné problémy. Akékoľvek bodnutie vyžaduje lekárske ošetrenie.
Teplota Jadranského mora za posledné roky stúpla o 2 stupne. Aj keď sa to nám nemusí javiť ako problém, opak je pravdou. Do vôd sa totiž dostávajú živočíchy, ktoré sa tu pôvodne nevyskytovali, a teda nemajú žiadneho prirodzeného predátora.
Okrem červov sa v Jadranskom mori čoraz častejšie objavujú aj druhy medúz, ktoré sa inak vyskytujú v tropických vodách. Samozrejme, aj ohnivé červy sa v týchto miesta vyskytovali aj v minulosti. V poslednej dobe ich je však možné pozorovať čoraz častejšie aj v plytčinách do jedného metra.
Nahlásiť chybu v článku