Vedci vykonali niekoľko štúdií, v rámci ktorých sledovali, ako rodičovstvo ovplyvňuje mužov. Zistili, že starostlivosť o deti má hneď niekoľko vplyvov.
Nová štúdia prispieva k rastúcemu počtu dôkazov o tom, že matky nie sú jediné, u ktorých po narodení dieťaťa dochádza k neurologickému vývoju. Mení sa totiž aj mozog otcov a zdá sa, že tieto zmeny majú vplyv na ich spánok a duševné zdravie. Informuje o tom portál HUFFPOST.
Zmenšil sa im mozog
Darby Saxbeová, profesorka psychológie na University of Southern California, uskutočnila viacero štúdií, v ktorých pomocou magnetickej rezonancie merala zmeny v mozgu mužov, ktorí sa stali otcami. Saxbeová a jej kolegovia-výskumníci zistili, že otcovia po tom, ako sa stali rodičmi, stratili objem mozgu, teda jednoduchšie povedané, ich mozog sa zmenšil.
Toto zmenšenie šedej hmoty je podobné tomu, čo zistili iné štúdie u žien, ktoré sa stali matkami, hoci u otcov je úbytok menej výrazný. Hoci to môže znieť ako niečo negatívne, nie je to tak. Strata objemu mozgu neznamená hneď stratu mozgových funkcií alebo pokles kognitívnych schopností.
Znamená to, že mozog sa zmenil, aby sa prispôsobil novej situácii – rodičovstvu. Vedci prišli s teóriou, že úbytok sivej hmoty môže predstavovať prerezávanie synapsií alebo spojení v mozgu, čím sa zefektívňuje spôsob, akým mozog pracuje, a stáva sa výkonnejším.
Nadväzujúca štúdia
V ďalšej štúdii publikovanej v apríli tohto roka Saxbeová a jej spoluautori urobili snímky mozgu 38 mužov, ktorí sa stali otcami prvýkrát. Najprv urobili snímky v čase, keď boli ich partnerky tehotné a potom ďalšie, keď mali ich bábätká šesť mesiacov. Zároveň nechali otcov odpovedať na otázky týkajúce sa ich zapojenia do rodičovstva a ich vlastnej pohody tri, šesť a dvanásť mesiacov po narodení dieťaťa.
Pozorovali pritom úbytok objemu mozgu, ktorý bol zistený v predchádzajúcich štúdiách. Otcovia po tom, ako sa stali rodičmi, stratili v priemere 1 % svojej sivej hmoty.
Obdobne ako v podobných štúdiách vykonaných na matkách, Saxbeová a jej kolegovia zistili, že otcovia, ktorí sa viac zapájali do starostlivosti o deti, vykazovali väčšie zmeny v mozgu. Otcovia, ktorí uvádzali silnejšiu väzbu s dieťaťom (pred alebo po narodení), plánovali si vziať viac voľna z práce, uvádzali menej rodičovského stresu, alebo trávili viac času so svojimi deťmi, zaznamenali väčší úbytok objemu mozgu.
Nahlásiť chybu v článku