Znepokojivé video, ktoré obletelo celý svet, ukazuje izolovaný kmeň Hongana Manyna. Zberači žijúci tradičným spôsobom života v dôsledku ťažby niklu prichádzajú o pôdu, na ktorej pestujú jedlo pre celý kmeň. O správe napísal portál IFL Science.
Hongana Manyana, sídliaci v provincii Papua v Indonézii, patrí medzi izolované kmene, ktoré aj do dnešnej doby stále vedú tradičný spôsob života. V pralesoch takzvaní „ľudia lesa“ patria medzi jedných z posledných žijúcich nomádskych kmeňov lovcov a zberačov v oblasti. Vyznačujú sa vlastným jazykom aj kultúrou, ktoré sú kľúčovým prvkom ich kultúrnej identity.
Hrozba zániku kmeňa pre elektrické autá
Bohužiaľ, ale ľudia Hongana Manyana žijú v lokalite, ktorá leží na mieste jedného z najväčších svetových ložísk zásob niklu.
Ťažba niklu je pritom kľúčovým bodom pre výrobu elektrických áut. Dopyt po elektrických autách sa má ale podľa všetkého v najbližších rokoch len stupňovať. Očakáva sa teda aj vyšší záujem po ťažbe niklu, čo predstavuje reálnu existenčnú hrozbu pre kmeň.
Diskusie svetovej úrovne teraz vyvolalo video neziskovej mimovládnej organizácie Survival International. Na znepokojivých záberoch vidíme tragický pohľad na členov kmeňa, ktorí vyšli z pralesov, prosiac pracujúcich baníkov o jedlo.
O prípade sa pre portál IFL Science vyjadrila samotná organizácia. „Nevieme, či, alebo ako dlho prežijú po stretnutí. Mohli sa nakaziť mnohými chorobami, ktoré sú pre nich smrteľné,“ vysvetľuje. „Alebo môžu hladovať – dôvod, prečo odišli zo svojho územia, je ten, že ich zmenšujúce sa územie ich nedokáže uživiť.“
Po zverejnení videa sa našli aj takí sledovatelia, ktorí verili, že kmeň vyšiel z lesov z iného dôvodu. Niektorí ľudia napríklad tvrdili, že kmeň chcel s baníkmi v oblasti nadviazať kontakt. Iní zase odsúdili nahrávku, pretože je na nej vidno len troch členov kmeňa, a tak určite nie je obrazom celej komunity.
Organizácia preto prešetrila aj skutočný dôvod, prečo vyšli osadníci z lesov. Podľa informácií, ktoré dostala od samotného člena kmeňa, hovorí, že ľudia v komunite majú byť v kritickom stave. Dôsledkom ťažby majú viacerí členovia komunity hynúť od hladu.
Na území ťaží nikel francúzska spoločnosť Eramet, ktorá tu operuje už od roku 2019. „Eramet – ak si viete predstaviť takýto oxymorón – sa považuje za Gretu Thunberg v sektore ťažby. Všetci si myslia, že ide o dobrých ľudí, ktorí ťažia batérie pre elektrické autá,“ povedal pre IFL Science Callum Russel, riaditeľ pre výskum a advokáciu Ázie v organizácii.
Video podnietilo členov indonézskej vlády k akcii. AA LaNyalla Mahmud Mattalitti, jeden z najvyšších indonézskych politikov, na margo videa vyzval členov vlády, aby podnikli viac krokov na ochranu izolovaného kmeňa. Žiada provinčnú vládu v Halmahere, aby prehodnotila svoje nariadenia o územnom plánovaní.
Nahlásiť chybu v článku