Foto: Youtube (Aktuality.sk), Instagram (vedator_sk)

"Jeho „spoločenská úloha“ je rozprávať nezmysly, ktoré potom všetci riešime a nemáme kapacitu venovať sa vážnejším problémom," hovorí vedátor.

Rudolf Huliak je poslancom Národnej rady SR, kam sa dostal na kandidátke Slovenskej národnej strany (SNS). Pre jeho názory popierajúce klimatické zmeny ho prezidentka Zuzana Čaputová odmietla vymenovať za ministra životného prostredia. Na konte má viacero káuz, napríklad fajčenie vo svojej kancelárii v parlamente, pri ktorom sa snažil dokázať, že dym obsahujúci CO2 nemôže ublížiť rastline. Známy je aj fotkou s práve zastrelenou medvedicou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Veda Huliakove názory vyvracia

Kandidoval aj do európskeho parlamentu. V predvolebnej diskusii Na rovinu sa stretol s europoslancom Michalom Wiezikom, o ktorom tvrdil, že je zelený fanatik a že žije v imaginárnom svete, v ktorom rieši klímu a CO2.  „Absolútne vás nezaujíma dopad na slovenskú ekonomiku, čo sa týka CO2,“ povedal mu Huliak s tým, že CO2 nie je za zmenou klímy.

„Ja som ešte nevidel žiadnu odbornú štúdiu na žiadnom odbornom podklade bez akýchkoľvek protiargumentov. Blúznivý sen týchto ľudí je na nulu dať CO2. Viete, čo vznikne? Keby sme tu mali nulové emisie CO2? Začne tu byť výbušné prostredie a my sa zadusíme od kyslíka,“ vyhlásil poslanec.

Pri svojich tvrdeniach sa odvolával na svoj zdravý sedliacky rozum, ktorý vie, že ak klesne CO2 v atmosfére na 0,04, prostredie začne byť výbušné a pre človeka neprijateľné.

„Ja nerozumiem, kde ste vy sedeli v základnej škole na chémii, na fyzike, keď sa preberali tieto veci,“ povedal Wiezikovi.

Pri znižovaní emisií CO2 pritom ide o znižovanie emisií napríklad z priemyslu.

Na jeho výroky reagoval Samuel Kováčik, na sociálnych sieťach známy ako vedátor, ktorý sa snaží ľuďom priblížiť vedu prostredníctvom rôznych jednoduchých experimentov či vysvetľujúcich videí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Samuel Kováčik (@vedator_sk)

„Nemám veľmi chuť sa venovať tomuto pánovi, lebo mám silné podozrenie, že jeho „spoločenská úloha“ je rozprávať nezmysly, ktoré potom všetci riešime a nemáme kapacitu venovať sa vážnejším problémom, ktoré sa dejú v pozadí. Na tomto videu sa však dá krásne ukázať Dunning–Krugerov efekt: čím je človek menej kompetentný, tým väčšie sebavedomie má,“ napísal k videu, na ktorom vyvracia Huliakove tvrdenia.

Vedátor tvrdí, že emisie fosílneho uhlíka sú pomerne moderná záležitosť. Väčšinu histórie ľudstva bol totižto uhlík v atmosfére oveľa menej prítomný, koncentrácie oxidu uhličitého boli oveľa nižšie a atmosféra nebola úplne horľavá a ľuďom sa napriek tomu žilo celkom dobre.

Dôkaz dodal na niektorých známych maľbách, napríklad na najznámejšom diele Leonarda da Vinci – Mona Lisa, ktorý, napriek poslancovmu tvrdeniu, nezhorel.

„My sme mali napríklad na strednej škole zloženie atmosféry, kde sme sa dozvedeli, že väčšina je dusík, menšia časť je kyslík a všetky ostatné chemické zlúčeniny alebo atómy tvoria malinkú zložku celkovej atmosféry. Takže aj keby zmizol úplne všetok oxid uhličitý, pomer kyslíka by zostal prakticky nezmenený,“ hovorí vedátor.

Uložiť článok

Najnovšie články