Foto: Pexels

Zhoršujúce sa psychické zdravie viedlo 15 neziskových organizácií k spoločnému konaniu.

Psychické zdravie detí a mládeže na Slovensku sa zhoršuje. Nedávny prieskum HBSC, ktorý prebehol pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie, potvrdil toto zistenie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Deti trápi nervozita, smútok, problémy so zaspávaním, bolesti hlavy, brucha či chrbta. Až dve tretiny dievčat vo veku 13 až 15 rokov a okolo 40 percent chlapcov uvádzajú dve alebo viac týchto ťažkostí.

Situácia je kritická

Psychická nepohoda sa v porovnaní s predchádzajúcim kolom prieskumu najviac zhoršila u starších dievčat. Pätina z nich je ohrozená depresiou a polovica má symptómy porúch príjmu potravy.

Klesá počet školákov, ktorí spia osem a viac hodín. Pätina chlapcov vo veku 13 až 15 rokov je ohrozená závislosťou na počítačových hrách, ktoré využívajú ako únik od problémov.

Zhoršujúce sa psychické zdravie a odolnosť detí preto viedlo až 15 neziskových organizácií k podpisu Deklarácie o vzájomnej spolupráci a podpore pri cielenom posilňovaní odolnosti detí a mládeže na Slovensku.

„Vyzývame ďalšie štátne aj neštátne inštitúcie, aby sa pripojili a spolupracovali na vytvorení spoločného metodického rámca zameraného na posilnenie psychickej odolnosti detí a mládeže na Slovensku. Je nevyhnutné, aby metodiky vytvorené neziskovým sektorom a štátom boli koherentné a vzájomne sa podporovali, a aby tak zabezpečili efektívnosť všetkých úrovní práce s mladými ľuďmi,“ uviedol jeden z iniciátorov deklarácie Patrik Pauko. Dodal, že iniciatíva má potenciál zasiahnuť až 100 tisíc detí.

Ďalšia z iniciátorov Bibiana Klimentová zdôrazňuje, že deklarácia a následné kroky sú odpoveďou na naliehavú potrebu implementovať účinné stratégie reziliencie.

„Skúsenosti z programov odolnosti pre deti a dospievajúcich zo sveta potvrdzujú, že prostredníctvom rôznych intervencií sa zvýšila ich psychická odolnosť a pozitívna zmena pretrvala aj pol roka po skončení programov. Práve detstvo a dospievanie sú dôležité vývojové fázy pre realizáciu intervencií posilňujúcich psychickú odolnosť,“ uzavrela.

Vo svojom trápení nikto nemusí byť sám. Ak prežívate náročné obdobie súvisiace so šikanovaním, pomoc je vždy k dipozícii. Neváhajte ju vyhľadať napríklad na webe sikana.sk.
Uložiť článok

Najnovšie články