Každý z nás počul a mnohí ľudia aj videli tajomnú kamennú stavbu nachádzajúcu sa v južnom Anglicku, neďaleko Salisbury, známu ako Stonehenge. Avšak, nie je to jediná zaujímavá stavba podobného typu, ktorou sa Anglicko môže pýšiť.
Seahenge
Asi 250 kilometrov od Stonehenge sa nachádzajú archeologické lokality Holme I a Holme II, ktoré boli objavené v roku 1998, a to vďaka tomu, že sa dal do pohybu piesok neďaleko pláže dediny Holme-next-the-Sea na severe Norfolku, ako uvádza IFL Science. Holme I pozostáva z 55 štiepaných dubových kmeňov, ktoré tvoria ovál s rozmermi 7 x 6 metrov, pričom v strede sa nachádza veľký prevrátený dubový peň.
O 100 metrov ďalej našli archeológovia ďalšiu podobnú stavbu označenú ako Holme II. Datovanie ukázalo, že stavby vznikli okolo roku 2049 pred Kristom a kvôli tvaru dostali od novinárov prezývku Seahenge, aj keď so slávnym Stonehenge nemajú nič spoločné.
Dlhšie sa špekulovalo o význame týchto stavieb, predpokladalo sa, že ide o pohrebisko významných osôb, či ako o miesto určené na nebeský pohreb — teda ponechanie mŕtveho tela napospas vtákom, ktoré sa živia zdochlinami.
Mimochodom, ak sa divíte, prečo sa drevo nerozložilo a vydržalo až tak dlho, Science Alert, píše, že uloženie v rašeline a v močiari so slanou vodou drevo zakonzervovali. Archeológovia sa ale rozhodli Seahenge zakonzervovať pomocou moderných techník a umiestniť do múzea.
Pre klimatickú zmenu
V novej štúdii publikovanej v časopise GeoJournal sa jej autor David Nance z Aberdeenskej univerzity zamýšľa nad ďalšou teóriou vzniku Seahenge. Podľa neho bol Holme I vytvorený v chladnom období a mohol tak byť rituálnym miestom, ktoré malo privolať návrat teplého počasia. Tvrdí, že datovaním sa zistil výrub dreva na jar a drevo bolo zarovnané s východom slnka na letný slnovrat.
V čase, keď sa miesto stavalo, boli obdobia charakteristické nízkymi atmosférickými teplotami a silnými zimami, či neskorými nástupmi jari. Holme I sa podobá na vtáčiu klietku a mal tak symbolizovať udržanie kukučieho spevu a predĺženie leta. To odkazuje na miestnu ľudovú slovesnosť o kukučke vloženej do tŕnia, kde je uväznená, a tak zdržiava odchod leta.
Holme II mal byť pohrebnou mohylou v snahe uspokojiť bohyňu Venušu, pričom tu mali prebiehať obetné rituály v osemročnom cykle zhodujúcim sa s cyklom Venuše. Holme II bol tiež orientovaný smerom, kde sa mala v roku 2049 pred Kristom nachádzať Venuša.
Nahlásiť chybu v článku