Foto: interez.sk (Matej Mensatoris)

Touto košeľou určite zaujme východniarky, aj keď možno iné, aké by čakal.

Predvolebná kampaň do europarlamentu už pomaly vrcholí. Voľby sa budú konať už o 5 dní a politici, ktorí by sa radi videli v Bruseli, sa ešte na poslednú chvíľu snažia presvedčiť svoj elektorát. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Do europarlamentu pritom kandidujú mnohé bizarné postavičky, ako ukázal aj jeden z našich predchádzajúcich článkov. A kým niektorí politici sa snažia zaujať programom či svojimi cieľmi, ktoré chcú presadzovať v Bruseli, strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko sa minimálne na bilbordoch prezentuje pomerne stroho. Na jednom z nich, ktorý sme mali možnosť vidieť na vlastné oči, informuje predseda strany Marian Kotleba, že kandiduje za nás v eurovoľbách.

Na inom bilborde zase hlási, že „miluje východniarky“. Či už ale ide o prvú či druhú verziu, na oboch vidíme predsedu strany, ktorá v posledných voľbách do europarlamentu získala vysokých 12,07 % a stala sa treťou najúspešnejšou stranou (lepšie bolo len Progresívne Slovensko a Spolu — 20,11 % a SMER — 15,72 %), v košeli s folklórnym motívom. To sa určite k strane, ktorá sa hlási k národným hodnotám, hodí.

Foto: interez.sk (Matej Mensatoris)

Je tu ale jedno veľké „ALE“. V príbehu na sociálnej sieti upozornila spisovateľka Dominka Sakmárová a Ludmila Kolesárová, že Marian Kotleba má na bilbordoch folklórnu košeľu, ktorá nemá slovenský motív, ale ukrajinský.

Ďalej, ako uvádza facebooková stránka Slovenský folklór bez fejku, sa podarilo tiež identifikovať, že ide o výšivku značky Galychanka a model Svyatoslav.

Je to problém?

Samozrejme, to že niekto si dá na seba košeľu s ukrajinským motívom, je úplne v poriadku, dokonca to z hľadiska napätej situácie u našich susedov, ktorí sa musia už vyše dvoch rokov brániť agresii zo strany Ruska, je aj sympatické.

Problémový je tu ale kontext. Marian Kotleba a jeho strana sa prezentujú ako veľkí národovci a pravdepodobne aj použitie košele s folklórnym vzorom na bilborde tomu má nasvedčovať. V takom prípade by si mal dať záležať na tom, aby naozaj použil slovenský folklórny motív.

Ďalším významným faktom je, že Marian Kotleba svojimi vystúpeniami často vystupuje kriticky voči ukrajinským záujmom v súvislosti s vojnou na Ukrajine a naopak, jeho vyjadrenia, ako aj vyjadrenia jeho spolustraníkov, bývajú niekedy veľmi zmierlivé voči ruskej agresii.

Ako poznamenáva stránka Slovenský folklór bez fejku, tak tieto košele sa bežne predávajú na Slovensku na jarmokoch, a tam si ju aj mohol predseda strany zabezpečiť tiež s myšlienkou, že ide o slovenský folklórny motív.

Uložiť článok

Najnovšie články