Členské štáty v Rade Európskej únie vo štvrtok definitívne prijali smernicu známu aj ako smernica o práve na opravu. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy Rady EÚ.
Právny predpis má spotrebiteľom uľahčiť opravu pokazeného výrobku. Oprava sa stane dostupnejšou, transparentnejšou a atraktívnejšou, píše sa vo vyhlásení. Výsledkom majú byť úspory pre spotrebiteľov, podpora obehového hospodárstva a zníženie množstva odpadu.
Prijatá smernica vytvára súbor nástrojov a iniciatív. Patrí medzi ne povinnosť výrobcov opravovať výrobky, ktoré sú technicky opraviteľné podľa právnych predpisov EÚ; dostupnosť formulára na dobrovoľnú opravu s jasnými informáciami o procese opravy (termíny, cena); európska online platforma, kde môžu spotrebitelia ľahko nájsť opravárenské služby, a predĺženie zákonnej záruky o 12 mesiacov, ak sa spotrebitelia rozhodnú pre opravu namiesto výmeny.
Po štvrtkovom schválení Radou bol tento právny predpis EÚ definitívne prijatý. Smernica nadobudne účinnosť dvadsiatym dňom po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať potom 24 mesiacov, aby smernicu transformovali do svojho vnútroštátneho práva.
Smernicu predložila Európska komisia 22. marca 2023 a je súčasťou nového programu pre spotrebiteľov a akčného plánu pre obehové hospodárstvo. Dopĺňa ďalšie právne predpisy EÚ na podporu udržateľnej spotreby, ako je nariadenie o ekodizajne udržateľných výrobkov a smernica o posilnení postavenia spotrebiteľov pri ekologickom prechode.
Nahlásiť chybu v článku