Foto: Facebook (Aquarium Pula)

Ide o rybu, ktorá má v sebe extrémne silný jed zvaný tetrodoxín, ktorý je až stokrát silnejší než kyanid.

V blízkosti ostrovu Ceja na chorvátskej Istrii sa v priebehu minulého týždňa objavilo minimálne sedem jedincov jednej z najjedovatejších rýb sveta. Chorvátskym rybárom sa v zátoke Medulin štvorzubca striebropasého podarilo aj vyloviť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jadran bol pritom v minulosti lokalitou, kde sa táto ryba neobjavovala. Jej prirodzeným prostredím sú totižto tropické oblasti Indického a Tichého oceánu. Odtiaľ sa pred 18 rokmi prvýkrát dostala do Stredozemného mora. Informoval o tom web istra24.

Vyvarujte sa akémukoľvek kontaktu

Ide o rybu, ktorá má v sebe extrémne silný jed zvaný tetrodoxín, ktorý je až stokrát silnejší než kyanid. Koncentruje sa v pohlavných žľazách, pečeni a aj koži štvorzubca.

Človeku môže spôsobiť vážne zdravotné problémy a aj smrť. Fatálne následky môže spôsobiť už aj jeden alebo dva miligramy ryby. Účinok jedu nepotláča ani tepelná úprava.

Konzumácia však nie je jediný spôsob, ktorý môže ľuďom spôsobiť problémy. Vážne následky môže mať aj dotyk.

„Neodporúča sa to, môžu mať toxíny aj na koži, na ktorej majú ostne,“ citoval denník Danas morskú biologičku Mandu Papac. Tá tiež radí, aby sa každý v prípade, že rybu spozoruje, pomaly vzdialil a nerobil žiadne prudké pohyby.

„Vzhľadom k dravosti a nedostatku prirodzených nepriateľov táto ryba negatívne ovplyvňuje biologickú rozmanitosť a predstavuje hrozbu pre rybolov tým, že poškodzuje rybárske siete, aby získala korisť. Trhá návnady,“ napísalo na sociálnej sieti Aquarium Pula.

Uložiť článok

Najnovšie články