Včerajším atentátom na predsedu vlády Roberta Fica sa zmenila nielen spoločenská situácia v krajine, ktorá zanechá čiernu šmuhu na našej demokratickej ceste. Premiér je stabilizovaný, no vo vážnom stave.
Slovensko teraz musí riešiť otázku, čo bude ďalej. Nikto zatiaľ nevie, ako dlho sa bude zotavovať a na ako dlho nebude schopný vykonávať svoje kompetencie. Nikto rovnako nevie, ako bude prebiehať riadenie krajiny. Robert Fico totižto zodpovedá nielen za chod vlády, ale má aj zahraničné kompetencie v oblasti zahraničnej politiky.
Kto zastúpi Fica?
Ako upozorňuje Denník N, Slovensko doteraz podobnú situáciu riešiť nemuselo. A to ani vtedy, keď Robert Fico v roku 2016 krátko po voľbách podstúpil náhlu operáciu srdca.
Podľa kompetenčného zákona osobu predsedu vlády v jeho neprítomnosti zastupuje ním určený podpredseda. Jeho úlohou je zvolávať a viesť schôdze vlády.
V tomto momente sa dá len predpokladať, že ak sa stav Roberta Fica nebude komplikovať, poverí vicepremiéra z nemocničného lôžka.
Vo vláde sú aktuálne štyria vicepremiéri. Jedným z nich je minister obrany Robert Kaliňák, ktorý je považovaný za pravú ruku Roberta Fica v strane Smer-SSD. Dá sa predpokladať, že ak bude premiér schopný niekoho touto funkciou poveriť, bude to práve on.
Podpredsedníčkou vlády je aj šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD), Peter Kmec, ktorý je podpredsedom plánu obnovy a odolnosti (Hlas-SD) a minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS).
Do úvahy prichádza, podľa kompetenčného zákona, aj možnosť, že premiér určí na zastupovanie vo vymedzených oblastiach viacerých podpredsedov.
Na stole je však stále otázka, čo sa stane, ak nebude Fico schopný poveriť nikoho z nich. Podľa Vincenta Bujňáka z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského je v takom prípade nutné odmietnuť alternatívu, že vláda je ako vrcholný orgán výkonnej moci paralyzovaná a nedokáže sa na ničom uzniesť.
„Štát musí mať vládu v každom momente, čo aj zdôrazňuje ústava tým, že po ustanovujúcej schôdzi novozvolenej národnej rady vykonáva všetky ústavné právomoci vláda, ktorá podala demisiu, a to až do utvorenia novej vlády,“ vysvetlil.
Ak nebude existovať písomné poverenie, jeden z vicepremiérov zvolá schôdzu vlády a bude ju viesť. Tak to vyplýva aj z ústavy.
Nahlásiť chybu v článku