Foto: Google St View

Prišlo sa na to až po tom, ako na strechu vyšli robotníci kvôli manuálnej práci.

Príbeh, ako je tento, len tak v Európe nezažijete. Fascinujúci prípad z amerického Michiganu odhalil ženu, ktorá dokázala bez akéhokoľvek vedomia zamestnancov či majiteľov pozemku celé mesiace bývať vo vnútri označenia obchodu s potravinami nad známym potravinovým reťazcom. O správe informoval portál NY Post.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jedného slnečného rána vyšla na strechu potravinového reťazca supermarketu Family Care v michiganskom meste Midland skupina robotníkov, ktorí tam mali vykonať strešné práce. Počas pohybu na streche si ale všimli trčiaci kus predlžovacieho kábla, ktorý viedol ku zdanlivo prázdnemu označeniu obchodu s potravinami. O to väčšie bolo ich prekvapenie, keď ich kábel zaviedol až do priestoru vo vnútri označenia.

Plne zariadený byt s kvetmi a nábytkom

Tam našli namiesto zaprášenej konštrukcie plne zariadený obytný priestor, v ktorom nechýbala podlaha, stolíky či potravinová špajza. Provizórny byt bol dokonca ozdobený okrasným kvetom, ktorý krásne dopĺňal malebný dizajn bytu.

Brennon Warren, dôstojník pre styk s verejnosťou z Midlanskej polície povedal, že robotníkom v tej chvíli došlo, že priestor s názvom supermarketu niekto využíva ako obytný byt. Dodal, že sa „za svoju kariéru s ničím podobným nestretol“.

Po príchode polície sa zistilo, že v priestoroch aktívne bývala približne jeden celý rok 34-ročná žena. Podľa miestnych novín squatterka pre supermarket nepracovala, no bola zamestnaná na inom mieste. Polícia žene oznámila, že si musí nájsť miesto na život niekde inde. Dokonca jej ponúkli aj niekoľko zdrojov na pomoc s bývaním. Žena ale pomoc odmietla.

V prípade neboli podané trestné oznámenia – vedenie supermarketu dokonca súhlasilo s tým, aby bol všetok nábytok žene navrátený po odstránení zo strechy. V označení obchodu ale ostať bývať nesmela. Médiá dali squatterke prezývku „strešný ninja bojovník“.

Nekonvenčné squattovanie v Spojených štátoch

Toto nie je prvý prípad nekonvenčných spôsobov squattovania v Spojených štátoch. Prednedávnom sme napríklad priniesli príbeh o komunite v Los Angeles, ktorá si postavila funkčnú osadu priamo za diaľnicou. Jeden muž z osady mal v dome dokonca káblovú televíziu, nasadené rastliny a cestičku vedúcu ku vchodovým dverám.

Na rozdiel od tohto prípadu z Los Angeles, ktoré je známe extrémne vysokými cenami a neprístupnými možnosťami na bývanie, sa štát Michigan považuje za miesto, ktoré je pre svoje ceny nehnuteľností a výšky nájmov cenovo dostupnou destináciou. Podľa portálu Redfin je dokonca priemerná cena nehnuteľností výrazne nižšia ako je priemer v Spojených štátoch. Kým národný priemer za kúpu domu je 419-tisíc dolárov, v štáte Michigan je to len približne 252-tisíc dolárov.

Musíme určite dodať, že hoci 252-tisíc znie pre Slovákov ako extrémne vysoká suma za nehnuteľnosť, samotná výška platov je v Spojených štátoch výrazne vyššia ako na Slovensku. Napríklad, plat 20- až 25-tisíc dolárov ročne sa považuje vo väčšine štátov za plat na hranici chudoby. Priemerný plat v celej krajine je približne 60-tisíc dolárov ročne, a teda približne 28,3 dolára na hodinu. Ročné zárobky v šesťciferných číslach tiež nie sú výnimkou. Nie je preto jasné, či ženu k takejto forme bývania donútili vonkajšie okolnosti, alebo len uprednostnila squattovanie pred štandardným nájmom.

Uložiť článok

Najnovšie články